Šalvia - účinky a použitie

Šalvia lekárska

 

už z prívlastku tejto byliny je jasné, že je jedným z lekárov našich záhrad. Poteší svojim vzhľadom, omamnou vôňou ale najmä nezameniteľnou chuťou.

 

Ľudový názov: babské ucho, vlčí chvost

 

Šalvia je bylinka, ktorá po pár rokoch rastu dorastá až do veľkosti menšieho drevnatého kra vysokého asi 50cm. Jej listy sú sivozelené a na dotyk nám pripomínajú zamat. Miluje svetlé a teplé stanovište. Hoci šalvia lekárska má korene najmä v krajinách okolo stredozemného mora, našla si nezastupiteľné miesto aj u nás. Na lúkach môžeme objaviť jej sestru, na účinky však  slabšiu, šalviu lúčnu.  Pri magických rituáloch a meditáciách sa využíva zase šalvia biela.

 

Účinné látky: živica, tanín, estrogén, horčiny

 

Účinky:  šalvia je doslova liekom pri bolestiach hrdla, angíne, aftách, paradentóze. Je silne protizápalová. Zvonku lieči hnisajúce rany a popáleniny a pomôže nám aj pri nadmernom potení v období puberty alebo klimaktéria. Obklady zo šalvie sa používajú aj na zmiernenie príznakov aknóznej pleti. Užívanie šalvie sa neodporúča v tehotenstve.

 

Obdobie zberu:

Listy: máj – júl a po odkvete september - október

 

salvia lekarska bylinka

 

Ktoré časti rastliny zberáme:

Listy – zberáme celé vetvičky alebo len samotné listy, najlepšie pred kvitnutím za suchého počasia, sušíme v tenkých vrstvách, využívame čerstvé alebo sušené v kuchyni, pri liečbe aj v kozmetike

 

Ako môžeme šalviu využiť/dávkovanie:

V kuchyni – na výrobu šalviového oleja a octu alebo sirupu. Do šalátov, k divine, pečenej koreňovej zelenine alebo ju môžeme pridať do ryže.

V lekárničke:

Čaj – pomáha pri zápaloch a infekciách dýchacích ciest, pri kašli a nádche

Kloktadlo- na dezinfekciu úst, po návšteve zubára a zákrokoch v ústach

Cukríky- preventívne v období viróz, alebo pri prvým problémoch s pregĺganím a bolesťou hrdla

 

Obklad na aknóznu pleť: Pripravíme si silný čaj z 1 hrste šalviových listov (sušených alebo čerstvých), ktoré zalejeme 2 dcl horúcej vody. Po 10 minút lúhovania precedíme. Necháme vychladnúť na príjemnú teplotu , pridáme  3 kvapky čajovníkovej silice a prikladáme lokálne na pleť kozmetické tampóny namočené v šalviovom čaji.

 

Zaujímavosť:   v minulosti sa šalvia používala pri dentálnej hygiene ako zubná kefka  :) Jednu z odrôd  šalviu bielu používame aj dnes ako účinné vydymovadlo. Skúste zapáliť jej vysušené listy  a nechajte ich tlieť. Uvidíte ako sa vyčistia vaše myšlienky a upokojí myseľ.

 

bylinka salvia lekarska

 

Môj tip : šalvia je známa skôr svojimi liečivými účinkami. Nenahraditeľná je však jej výrazná chuť aj v kuchyni. Dokonale vynikne v slaných koláčoch , na pizzi, v aspikoch . Alebo ju môžete zmiešať nakrájanú s prelisovaným cesnakom a  olivovým olejom a podávať spolu s ovčím syrom  na opečenej bagete. Delikatesa! :)

 

Viac o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás nájdete v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Obsahuje množstvo receptov na ich spracovanie, výrobu rôznych produktov do vašej domácej lekárničky, kuchyne aj pre krásu tela.  A tiež moje osobné rady a tipy pri zbere a kombinácii byliniek a prípravu zdravej medicínky .