Šalvia - účinky a použitie

Už z prívlastku tejto byliny je jasné, že je jedným z lekárov našich záhrad. Poteší svojim vzhľadom, omamnou vôňou ale najmä nezameniteľnou chuťou. Šalvia je známa svojimi liečivími účinkami, ja ju však rada používam aj v kuchyni. Dám vám pár tipov, ako ju využiť.

 

Popis

Ľudový názov: babské ucho, vlčí chvost

Šalvia je bylinka, ktorá po pár rokoch rastu dorastá až do veľkosti menšieho drevnatého kra vysokého asi 50cm. Jej listy sú sivozelené a na dotyk nám pripomínajú zamat. Miluje svetlé a teplé stanovište. Hoci šalvia lekárska má korene najmä v krajinách okolo stredozemného mora, našla si nezastupiteľné miesto aj u nás. Na lúkach môžeme objaviť jej sestru, na účinky však  slabšiu, šalviu lúčnu Pri magických rituáloch a meditáciách sa využíva zase šalvia biela.

 

Aké má účinky?

Účinné látky: živica, tanín, estrogén, horčiny

Účinky šalvia je doslova liekom pri bolestiach hrdla, angíne, aftách, paradentóze. Je silne protizápalová. Zvonku lieči hnisajúce rany a popáleniny a pomôže nám aj pri nadmernom potení v období puberty alebo klimaktéria. Obklady zo šalvie sa používajú aj na zmiernenie príznakov aknóznej pleti. Užívanie šalvie sa neodporúča v tehotenstve.

 

 

salvia lekarska bylinka

 

Zber

Listy: máj – júl a po odkvete september - október

Ktoré časti rastliny zberáme?

Listy – zberáme celé vetvičky alebo len samotné listy, najlepšie pred kvitnutím za suchého počasia, sušíme v tenkých vrstvách, využívame čerstvé alebo sušené v kuchyni, pri liečbe aj v kozmetike.

Sušenú šalviu bežne zakúpite, napríklad tu

 

Ako môžeme šalviu využiť?

V kuchyni:

Na výrobu šalviového oleja a octu,sirupu alebo medu. Do šalátov, k divine, pečenej koreňovej zelenine alebo ju môžeme pridať do ryže.

V lekárničke:

Čaj – pomáha pri zápaloch a infekciách dýchacích ciest, pri kašli a nádche

Kloktadlo- na dezinfekciu úst, po návšteve zubára a zákrokoch v ústach

Cukríky- preventívne v období viróz, alebo pri prvým problémoch s pregĺganím a bolesťou hrdla. Recept na cukríky nájdete tu

 

Obklad na aknóznu pleť:

Pripravíme si silný čaj z 1 hrste šalviových listov (sušených alebo čerstvých), ktoré zalejeme 2 dcl horúcej vody. Po 10 minút lúhovania precedíme. Necháme vychladnúť na príjemnú teplotu, pridáme  3 kvapky čajovníkovej silice a prikladáme lokálne na pleť kozmetické tampóny namočené v šalviovom čaji.

 

Zaujímavosť: 

V minulosti sa šalvia používala pri dentálnej hygiene ako zubná kefka. :) Jednu z odrôd  šalviu bielu používame aj dnes ako účinné vydymovadlo. Skúste zapáliť jej vysušené listy  a nechajte ich tlieť. Uvidíte ako sa vyčistia vaše myšlienky a upokojí myseľ.

 

bylinka salvia lekarska

 

Môj tip : šalvia je známa skôr svojimi liečivými účinkami. Nenahraditeľná je však jej výrazná chuť aj v kuchyni. Dokonale vynikne v slaných koláčoch, na pizzi, v aspikoch. Alebo ju môžete zmiešať nakrájanú s prelisovaným cesnakom a  olivovým olejom a podávať spolu s ovčím syrom  na opečenej bagete. Delikatesa! :)

 


podpis bylinkar_1