Šalviový med

Asi najjednoduchší recept na liečivo, ktoré používam pri bolestiach hrdla, na dezinfekciu ústnej dutiny, ako prevenciu v období viróz. Vyskúšajte šalviový med, jeho príprava je nenáročná a chutí vynikajúco.

 

 

Postup:

Celé šalviové listy vložíme do pohára a zalejeme obľúbeným medom. Na tento účel použite agátový med, ktorý neskryštalizuje tak skoro ako iné druhy medu bohaté na cukor. List v mede doslova vymáchame, čím odstránime aj vzduchové bublinky v mede.

Pri zalievaní treba byť trpezlivý a počkať kým  med prenikne do všetkých častí pohára aj pomedzi lístky. Zalejeme až povrch, aby boli listy prekryté a necháme šalviové listy pôsobiť v mede niekoľko dní. Po  10 dňoch je už cítiť v mede šalviovú chuť.

Listy nevyberáme a necháme ich tam až do úplného minutia medu. Samotné listy nakoniec prelejeme horúcou vodou, z čoho vznikne bylinkový čaj intenzívnej chuti.

 

salviový med

 

Účinky a použitie: pri bolestiach hrdla, dezinfikuje ústnu dutinu, ako prevencia v období viróz, vhodný proti nadmernému poteniu. Šalvia sa neodporúča užívať v tehotenstve.

 


podpis bylinkar_1