Šalviový med

Šalviový med:

tento nevarený med je jednoduchý na prípravu a silný čo do účinku.

Celé šalviové listy vložíme do pohára a zalejeme obľúbeným medom. Na tento účel využite agátový, ktoré neskryštalizuje tak skoro ako iné druhy medu bohaté na cukor. List v mede doslova vymáchame, čím odstránime aj vzduchové bublinky v mede. Pri zalievaní treba byť trpezlivý a počkať kým  med prenikne do všetkých častí pohára aj pomedzi lístky. Zalejeme až povrch, aby boli listy prekryté a necháme šalviové list pôsobiť v mede niekoľko dní. Po  10 dňoch je už cítiť v mede šalviovú chuť. Listy nevyberáme a necháme ich tam až do úplného minutia medu. Samotné listy nakoniec prelejeme horúcou vodou, z čoho vznikne bylinkový čaj intenzívnej chuti.

 

salviový med

 

Účinky a použitie: pri bolestiach hrdla, dezinfikuje ústnu dutinu, ako prevencia v období viróz, vhodný proti nadmernému poteniu

Šalvia sa neodporúča užívať v tehotenstve.

 

Viac o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás nájdete v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Obsahuje množstvo receptov na ich spracovanie, výrobu rôznych produktov do vašej domácej lekárničky, kuchyne aj pre krásu tela.  A tiež moje osobné rady a tipy pri zbere a kombinácii byliniek a prípravu zdravej medicínky .