Vydymovanie alebo používanie byliniek na rituálnu prax je jedným z najstarších spôsobov využitia byliniek. Napriek tomu sa na to ľudia zvyknú pozerať cez prsty. Ide však aj o našu slovanskú tradíciu, vďaka ktorej nielen prečistíte priestor, ale napríklad aj odoženiete v lete komáre. :)
Naša história a tradície sú bohaté na využívanie magickej sily bylín a obsahujú ich všetky staré slovanské herbáre. Vydymovanie môžeme považovať za starú tradíciu a zároveň za liečebné umenie. Používalo sa pri náboženských rituáloch, no využitie našlo aj pri svetských potrebách, napr. pri odstraňovaní parazitov v maštaliach a stodolách. Bylinkárky kládli sušené byliny na rozpálené kachle alebo ich hádzali do tlejúcej pahreby, čím sa čistil okolitý priestor.
Vydymovanie malo obrovský význam aj v čase rozsiahlych epidémií, keď sa ľudia zbavovali nákaz aj týmto spôsobom. Aj v súčasnosti sa čoraz častejšie používa na čistenie priestorov a pri meditácii. Pri vydymovaní sa používajú sušené byliny, živica aj vzácne druhy dreva.
Ako vydymovať:
Prípravky na vydymovanie sa pripravujú zo vzácnych druhov dreva alebo živíc stromov, ako sú napr. kadidlo a myrha. Ich príprava je v domácich podmienkach trošku náročnejšia. V tomto prípade by som siahla už po zmesiach zo špecializovaných obchodov. Zmes položíme na zapálený drevený uhlík, ktorý vložíme do nádoby so suchým pieskom alebo soľou. Zabránime tak tomu, aby sa kadidelnica alebo nádobka, v ktorej máme byliny, rozpálila.
Ak predsa len chcete vydymovať s bylinkami, ktoré sú voľne dostupné, môžete použiť vetvičky sušených bylín, ako sú napr. šalvia, yzop, levanduľa, čistec a pod. Dobre vysušené byliny opatrne, ale zároveň pevne zviažte do zväzku motúzikom alebo drôtom.
Nezväzujte čerstvé vetvičky, lebo by mohli začať plesnivieť. Zväzok na jednom konci zapáľte a oheň sfúknite. Vetvičky musia iba tlieť. Takto budú pripravené na vydymovanie miestnosti a počas letného posedenia na terase vám tlejúce bylinky pomôžu odohnať dotieravé komáre.
Bylinky, drevá a živice vhodné na vydymovanie:
|