Ako na kožné ochorenia bylinkami

Ktoré bylinky sú vhodné na strie, suchú pokožku, ranky po holení či rozbité koleno?

Kožné ochorenia zvyčajne nebolia, sú však esteticky nepríjemné a zrkadlia to, že v našom tele nie je niečo v poriadku. Liečime ich zvonku pomocou mastí, olejov a obkladov, čím zmierňujeme najmä ich príznaky. Liečime ich však rovnako tak aj zvnútra a pri liečbe používame napríklad byliny čistiace krv.

 

Tie najúčinnejšie pri liečbe kožných problémov sú:

Pyštek obyčajný – hoci má v názve slovo obyčajný, nie je taký pri zmierňovaní strií po rýchlom zvýšení hmotnosti, lieči popraskanú, suchú pokožku, pôsobí hojivo na drobné rany a ekzematickú pokožku.

Borák lekársky – obľúbená bylinka v kozmetickom priemysle; účinne lieči akné, ranky po holení a hnisajúce vredy.

Dub letný – má silný sťahujúci účinok, ktorý sa využíva pri liečbe hemoroidov, ekzémov, vo forme obkladov na rany aj pri zápalových kožných chorobách. Osvedčený pri vonkajšom použití vo forme obkladov a kúpeľov.

Nechtík lekársky – má značné hojivé účinky, zvonku je vhodný na rany, popraskanú pokožku, ekzémy, pri dermatitíde, akné, hemoroidoch a kŕčových žilách. Nechtík je jednou znajlepších byliniek na pokožku.

Rumanček kamilkový – je vysokohodnotný pre svoje dezinfekčné a protizápalové pôsobenie, pomôže nám vo forme rumančekového obkladu na zarastajúce nechty. S obľubou je využívaný aj v kozmetike – zmierňuje prejavy podráždenej pokožky, akné, lupienky a ekzémov.

Levanduľa úzkolistá –  názov levanduľa pochádza z latinského lavare (umývať sa). Už v minulosti ľudia poznali a s obľubou využívali jej silu a účinky na pokožku pri kúpeľoch aj ošetreniach pleti.

Lopúch väčší – je vhodný pri liečbe kožných ochorení, pri akné, psoriáze, ekzémoch. Listy majú protiplesňové a protibakteriálne účinky, čistia krv. 

Fialka trojfarebná – éterické oleje obsiahnuté vo fialke sú silnými antioxidantmi, spomaľujú starnutie pokožky. Vhodná je pri liečbe akné, ekzémov a suchej, podráždenej pokožky. Pozrite si aj recept na pleťový olej z fialiek.   

 

Pozrite si aj Recept na liečivú mastičku na kožné problémy z aloy vera, ktorý nájdete na mojom blogu --- TU ---

 

Chceli by ste poznať viac takýchto receptov, tipov a ďalších užitočných infošiek o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás? Nájdete ich v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Okrem toho, v knihe nájdete aj moje osobné rady a tipy na zber, či prípravu zdravej medicínky.