Ako na kožné problémy - strie, suchá pokožka či ranky po holení?

Kožné ochorenia ako strie, suchá pokožka, ranky po holení či rozbité koleno zvyčajne nebolia, sú však esteticky nepríjemné. Zrkadlia nám, že v našom tele nie je niečo v poriadku. Liečime ich zvonku pomocou mastí, olejov a obkladov, čím zmierňujeme najmä ich príznaky. Liečiť ich vieme však aj zvnútra, pri liečbe používame napríklad byliny čistiace krv.

 

Najúčinnejšie bylinky pri liečbe kožných problémov:

 

Pyštek obyčajný – hoci má v názve slovo obyčajný, nie je taký pri zmierňovaní strií po rýchlom zvýšení hmotnosti, lieči popraskanú, suchú pokožku, pôsobí hojivo na drobné rany a ekzematickú pokožku.

Borák lekársky – obľúbená bylinka v kozmetickom priemysle; účinne lieči akné, ranky po holení a hnisajúce vredy.

Dub letný – má silný sťahujúci účinok, ktorý sa využíva pri liečbe hemoroidov, ekzémov, vo forme obkladov na rany aj pri zápalových kožných chorobách. Osvedčený pri vonkajšom použití vo forme obkladov a kúpeľov.

Nechtík lekársky – má značné hojivé účinky, zvonku je vhodný na rany, popraskanú pokožku, ekzémy, pri dermatitíde, akné, hemoroidoch a kŕčových žilách. Nechtík je jednou znajlepších byliniek na pokožku. Vyskúšajte si pripraviť masť podľa môjho receptu.

Rumanček kamilkový – je vysokohodnotný pre svoje dezinfekčné a protizápalové pôsobenie, pomôže nám vo forme rumančekového obkladu na zarastajúce nechty. S obľubou je využívaný aj v kozmetike – zmierňuje prejavy podráždenej pokožky, akné, lupienky a ekzémov.

Levanduľa úzkolistá –  názov levanduľa pochádza z latinského lavare (umývať sa). Už v minulosti ľudia poznali a s obľubou využívali jej silu a účinky na pokožku pri kúpeľoch aj ošetreniach pleti.

Lopúch väčší – je vhodný pri liečbe kožných ochorení, pri akné, psoriáze, ekzémoch. Listy majú protiplesňové a protibakteriálne účinky, čistia krv. 

Fialka trojfarebná – éterické oleje obsiahnuté vo fialke sú silnými antioxidantmi, spomaľujú starnutie pokožky. Vhodná je pri liečbe akné, ekzémov a suchej, podráždenej pokožky. Pozrite si aj recept na pleťový olej z fialiek.   

 

Pozrite si aj recept na liečivú mastičku na kožné problémy z aloy vera.

 


podpis kniha2