Pleťový olej z fialiek

Aj vy milujete pocit hydratovanej pokožky po natretí voňavého krému či oleja? Pri kupovanej kozmetike si však nikdy nie som úplne istá jej prímesami a kvalitou zloženia. Snažím sa riadiť heslom: to čo by som nezjedla si na pokožku nenatriem. :) Preto si kozmetiku rada vyrábam doma. Samozrejme s použitím byliniek. :)

 

Telové a pleťové oleje sú nielen fantastickým a voňavým prostriedkom na masírovanie, ale upokojujú aj pokožku pri lupienke, ekzémoch a pomáhajú pri spálení pokožky po dlhom pobyte na slnku, urýchľujú jej regeneráciu, vypínajú pleť a odstraňujú pigmentové škvrny. Samozrejme záleží na zložení a skladbe byliniek.

Éterické oleje obsiahnuté vo fialke sú silnými antioxidantmi, spomaľujú starnutie pokožky, vjodná je tiež pri liečbe akné, ekzémov a suchej, podráždenej pokožky. Preto je tak obľúbená v kozmetickom priemysle.

 

Na prípravu môjho obľúbeného pleťového oleja budeme potrebovať:

* 2 hrste čerstvých kvetov fialky (lesnej alebo záhradnej violy)

* sušenú levanduľu, nechtík a paličku škorice

* kvalitný za studena lisovaný olej


Napriek tomu, že olivový olej využívam dosť často v kuchyni, pri príprave bylinkovej kozmetiky sa mu radšej vyhýbam. Jeho silná vôňa často prehluší samotnú arómu bylinky, čo by bolo hlavne v prípade fialky naozaj škoda. Odporúčam radšej kvalitný olej z hroznových jadierok (ten je vhodný aj pri starostlivosti o strie) alebo v ajurvéde obľúbený sézamový olej, ktorý veľmi dobre zvláčňuje pokožku.

Vhodný olej zakúpite TU.

 

pletový olej ako vyrobiť

 

Postup prípravy:

Zdravé, nenapadnuté kvety fialky dáme do čistého skleneného pohárika. Ja rada pridávam aj kúsok škorice, ktorá je protizápalová a pri masáži prehrieva telo. Ak pridáme levanduľu, dokáže upokojiť aj pokožku podráždenú slnkom a kvety nechtíka zase dokonale zahoja drobné ranky a upokoja ekzémy rôzneho druhu.

Zmes zalejeme olejom tak, aby boli kvietky ponorené a nezačali hniť. Uzavrieme a necháme na svetlom mieste asi 2 týždne, resp. dovtedy, kým fialky nestratia svoju typickú farbu a nezostanú takmer biele. Potom precedíme a vylisujeme aj posledné zvyšky oleja z kvetov. Uschovávame v sklenej nádobe v chladničke.

 

Použitie:

Používame na masáž a hydratáciu celého tela. Pleťové oleje krásne vypínajú a hydratujú pleť. Nebojte sa pocitu mastnoty, stačí ak si olej aplikujete do vlhkej pokožky, vtedy sa dokonale vstrebe do hlbších vrstiev pokožky a nezanechá na pokožke mastný film.

 


 podpis bylinkar_1