Fialka, viola, sirôtka - účinky a použitie

Sirôtka, fialka sirôtková, fialka trojfarebná, viola – pod toľkými názvami poznáme túto nádhernú jemnú kvetinu a zároveň liečivú bylinku. Je nežná, voňavá a pôsobí na dušu aj na telo. Snáď sa ani nedá na ňu pozrieť bez toho, aby sme sa neusmiali.  :)

Ľudový názov: macoška

Motto: Kvetiny sú milostným vyjadrením ducha prírody.

fialka

 

Popis:  Túto dvojročnú kvetinu poznáme vo všetkých farbách dúhy, od bielej po čiernu alebo jednofarebnú, resp. v najrozličnejších farebných kombináciách. Sirôtky sú nám blízke možno aj preto, že pochádzajú z Európy a v minulosti sa vynímali na okne takmer každého vidieckeho domu. Darí sa im dobre v mokrej pôde, na horúcich stanovištiach aj v kvetináčoch. Keď som si zakladala záhradu, kúpila som si tri farebné sadeničky a teraz, po 10 rokoch, ich mám plnú záhradu. Najväčšiu radosť mi robia drobné kvietky fialky roľnej. 

Účinné látky: flavonoidy, sliz, saponín, vitamín C.

Účinky:  Éterické oleje obsiahnuté vo fialke sú silnými antioxidantmi, spomaľujú starnutie pokožky. Aj preto je fialka taká obľúbená a využívaná v kozmetickom priemysle. Vhodná je pri liečbe akné, ekzémov a suchej, podráždenej pokožky. Fialka  má tiež silné močopudné účinky, ideálna je pre ľudí, ktorí trpia reumou, dnou a artériosklerózou. Odhlieňuje organizmus a napomáha vykašliavaniu. Vďaka svojmu chladivému účinku je vhodné jej používanie pri horúčke.

Zber:

kvet a vňať: máj – september

 

sirotka

Čo môžeme využiť: kvety, vňať aj koreň (ten však, ako pri väčšine bylín, trháme s ohľadom na prírodu len v množstve, aké nevyhnutne potrebujeme).

Listy: Používame spolu s kvetmi pri príprave domácich liečiv – sirup proti kašľu, liečivý olej na podráždenú pokožku. Zberáme za slnečného počasia, ktoré následne urýchľuje sušenie.

Kvety:  Pre svoju nádhernú farbu sa čoraz viac využívajú v gastronómii na dekorovanie sladkých pokrmov, koláčov a dezertov. Veľmi rada namáčam kvety fialiek do cukrového roztoku, kde skandizujú a ako dekorácie neuvädnú tak rýchlo ako čerstvé kvietky. Kvety sa sušia na dobre vetranom mieste, v tieni a bez dosahu slnka, čím sa dlhšie zachová typická farba kvetov. 

 jedle kvety

Čo môžeme pripraviť/ako bylinku použiť:

V kuchyni:  Kvetmi zdobíme koláče, dezerty, kašu pre deti, pudinky a šľahačku. Fialka má jemne sladkú chuť, takže sa hodí skôr do sladších pokrmov. Ak ju chceme využiť na dekoráciu jedla, kvietky trháme tesne pred použitím. Keď to nie je možné, kvietky vložíme v jednej vrstve do nádoby s mokrou kuchynskou utierkou a uschováme v chladničke, kde nám vydržia niekoľko dní. Foto 931

Lekárnička:

Čaj:  Používa sa na stimuláciu obehového a močového systému, pri chronických infekciách nielen močových ciest, je výborný aj pri nadmernom potení napr. v období menopauzy.

Olej/krém:  Využijeme ho pri starostlivosti o pokožku, urýchľuje hojenie pleti, stimuluje nervovú sústavu, výborný je  pri kožných problémoch, dermatitíde a ekzémoch. RECEPT TU.

Pleťová voda:  Zmierňuje akné, vypína pleť a prvé vrásky, hydratuje pokožku, utlmuje svrbenie a bolesť po uštipnutí hmyzom. RECEPT TU.

Sirup:  Používame ho na podporu vykašliavania, pri ochoreniach močových ciest, uvoľňuje a rozpúšťa hlieny.

 

Zaujímavosť: Fialka je jedna z bylín, o ktorej sa zachovali najstaršie záznamy.  Už Kelti oceňovali jej účinky na pleť a v starom Ríme sa liečili bolesti hlavy privoniavaním k fialke. V stredoveku bola s obľubou používaná ako preháňadlo pre deti.

 

Môj tip:  Pri horeuvedenej liečbe môžeme využiť všetky druhy fialiek, dokonca aj fialku lesnú, známu svojou nebesky modrou farbou a prenikavou vôňou. Jediný typ fialky, ktorý nevyužívame ako liečivú bylinku, je fialka okrasná, ktorá kvitne v interiéroch, v kvetináčoch na parapetných doskách. Môže vyvolať nevoľnosť a pocit na zvracanie, a to už pri malých dávkach.

 

Viac o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás nájdete v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Obsahuje množstvo receptov na ich spracovanie, výrobu rôznych produktov do vašej domácej lekárničky aj pre krásu tela.  A tiež moje osobné rady a tipy pri zbere a kombinácii byliniek a prípravu zdravej medicínky .