Bylinková voda na citlivú pleť

 

Pleťová voda je môj najvšestrannejší kozmetický pomocník. Dá sa využiť, ako už názov naznačuje na hydratáciu aj upokojenie pleti, odličovanie, ako osviežovač vzduchu, repelent aj parfém. Na škodu je, že veľa z tých komerčných má v sebe alkohol, ktorý zbytočne vysušuje  a dráždi citlivú pokožku. Keďže doma väčšina z nás nemá prístroj na výrobu hydrolátov, pomôžeme si s tým, čo doma máme.

 

Budeme potrebovať:

  • Hrniec s priesvitnou pokrievkou
  • Keramická miska
  • 300ml destilovanej vody
  • 4 hrste čerstvých alebo sušených kvetov levandule, ruže, jazmínu a harmančeka
  • 1 -2 kvapky esenciálneho oleja
  • 3 vrecká ľadu

 

pletova voda na citlivu plet_1

 

Postup:

Pred začiatkom práce si dôkladne vyčistíme pracovnú plochu a náradie ošetríme alkoholom aby sme si pleťovú vodu nekontaminovali a neskrátili tak jej dobu spotreby. Do hrnca vylejeme vodu a dáme do neho odolnú keramickú misku. Do vody okolo misky vložíme pripravené bylinky podľa účinku , ktorý chceme dosiahnuť. Ja som použila upokojujúcu levanduľu, ružové lístky pre krásnu a sviežu pleť, liečivý harmanček a jazmín vhodný na všetky typy dermatitíd. Prikryjeme najlepšie sklenenou pokrievkou (aby sme vedeli, čo sa v hrnci deje) hore dnom, aby dokonale priliehala a nič nevytekalo mimo hrnca.

Privedieme k varu a vtedy na pokrievku položíme vrecko s ľadom, vďaka ktorému sa para prechádzajúca bylinkami a zachytávajúca sa na pokrievke zráža  a kvapká do misky. Ak sa nám ľad rýchlo rozpúšťa, vymeníme ho za ďalšie vrecko s ľadom. Destiláciu robíme cca 20 minút. Po skončení necháme vodu vychladnúť.

 

pletova voda na akne

Vôňa je úžasná a pocit z takto pripravenej pleťovej vody ešte dokonalejší. Vodu prelejeme do čistej nádobky, pre lepšiu manipuláciu do nádobky s rozprašovačom a uchovávame v chladničke, kde nám vydrží asi 3 mesiace. Mimo nej nám vydrží cca 7 dní. Ak máte po ruke esenciálny olej, môžete pridať 2 kvapky do hotovej a zliatej pleťovej vody, zakonzervuje nám ju a neprepustí do nej vzduch. Vhodný je napríklad levanduľový esenciálny olej.

 

pletova voda na ekzem

 

 

Viac o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás nájdete v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Obsahuje množstvo receptov na ich spracovanie, výrobu rôznych produktov do vašej domácej lekárničky aj pre krásu tela.  A tiež moje osobné rady a tipy pri zbere a kombinácii byliniek a prípravu zdravej medicínky .