Tymiánový sirup proti kašľu

Tymiánový sirup proti kašľu je najobľúbenejším sirupom mojich detí, je podobný tým z lekárne, ale tento je bez konzervantov a vynikajúco uvoľňuje hlieny.  Poznáte ten stav, suchého dráždivého kašľa, kedy deti neustále dokašliavajú napr. po chorobe, alebo vždy keď si ľahnú do vodorovnej polohy ?

Tak dajte tomu 2 dni s týmto sirupom a budete na mňa v dobrom spomínať :)

 

Ingrediencie:

* balíček sušeného tymiánu cca 20g alebo za hrsť čerstvého

* 100g trstinového cukru

* 250ml vody

 

bylinka tymián  duska tymianova

 

Postup:

V hrnci rozpustíme vo vode cukor a vsypeme do neho tymián, zamiešame a necháme prejsť takmer vo varu. Sirup necháme prirodzene vychladnúť a potom precedíme cez sitko alebo gázu. Dáme do uzatvárateľnej nádoby a skladujeme výlučne v chladničke. Užívame 3x denne 1PL. Keďže sirup neobsahuje žiadne konzervanty , vydrží nám asi 3 dni v chladničke, to je zároveň čas, kedy nám zaúčinkuje.

Ak vám príde sirup sladký, množstvo cukru si môžete nabudúce upraviť podľa svojej chute, ja používam iba 50g cukru a po dovarení pridám ešte 50g medu (do sirupu telovej teploty).

 

Viac o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás nájdete v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Obsahuje množstvo receptov na ich spracovanie, výrobu rôznych produktov do vašej domácej lekárničky aj pre krásu tela.  A tiež moje osobné rady a tipy pri zbere a kombinácii byliniek a prípravu zdravej medicínky .