13 byliniek na kašeľ a prechladnutie, ktoré by vám doma nemali chýbať

Kašeľ a prechladnutie vie potrápiť malých aj veľkých. S bežnými prechladnutiami a kašľom sa stretávame aj niekoľkokrát do roka. V tomto prípade je fytoterapia liečba, ktorá zaberá najrýchlejšie a účinky môžeme vidieť už o niekoľko hodín. Kategória kašľa, chrípky, sťaženého dýchania je taká rozsiahla, že by sa do nej hodilo takmer 100 bylín. Ja som pre vás vybrali 13 tých najosvedčenejších. Ktoré to sú?

Divozel veľkokvetý – jeho sila je skrytá v kvetoch, ktoré obsahujú sliz utišujúci zápaly slizníc a saponíny, ktoré uvoľňujú „stvrdnutý“ hlien v prieduškách a uľahčujú tým vykašliavanie. Je súčasťou mnohých prieduškových čajových zmesí.

Sladkovka hladkoplodá – sladké drievko je súčasťou cukríkov pelendrekov. Výborne rozpúšťa hlieny a uľahčuje vykašliavanie. Je to jediná bylinka, z ktorej čaj si nebudú chcieť osladiť ani tí najväčší maškrtníci. Je až príkro sladká.

Pľúcnik lekársky – už z názvu vieme, že táto bylinka je vhodná pri ochoreniach pľúc, ako sú zápaly a zahlienenie. Prijímať ho môžeme vo forme čaju alebo ho inhalovať. Pľúcnik môžete pridávať aj do jarného šalátu. Chutí podobne ako mladý hrášok.

Ibiš lekársky – vďaka slizu chráni sliznice pred dráždením a využíva sa pri liečbe horných dýchacích ciest, tiež pri zápale mandlí a bolesti hrdla. Aby sme sliz varom nezničili, čaj pripravujeme maceráciou v studenej vode.

Zádušník brečtanovitý – ako názov napovedá, ide o rastlinku, ktorá sa osvedčila pri zadúšaní sa. Úspešne pomáha pri liečbe astmy a iných ochoreniach dýchacích ciest. Listy tejto bylinky môžete používať aj do čerstvých šalátov.

Echinacea purpurová – je nazývaná aj ako bylinka Indiánov, pretože práve Indiáni využívali jej bohaté liečivé vlastnosti. Účinne pôsobí proti voľným radikálom. Obsahuje hlavne látku echinacín, ktorá podporuje imunitný systém a urýchľuje hojenie rán.

Môj tip: Pripravte si čaj zo sušených alebo čerstvých kvetov echinacey (2 ČL), zalejete ich horúcou vodou a lúhujte 10 minút. Pijete 3-krát denne. Výborná je kombinácia s antibiotickou kapucínkou.

Kapucínka väčšia – pôsobí ako silné prírodné antibiotikum pri zápale močových aj dýchacích ciest. Vďaka vysokému obsahu vitamínu C sa využíva pri liečbe nádchy, chrípky, prechladnutia. Ako jedna z mála bylín si vie poradiť so zlatým stafylokokom.

Dúška materina – až čarovne pomáha pri všetkých druhoch kašľa – mokrom aj suchom, pri dlhotrvajúcom kašli po chorobe, zápale priedušiek, pri nachladnutí a astme. Lieči tiež zápaly ústnej dutiny a hrdla.

Šípky – majú vysoký obsah železa a vitamínu C, na 100 g plodov 1 200 mg vitamínu C. Obsahuje antivírusové látky, ktoré pomáhajú pri liečbe chrípky a prechladnutia.

Šípky - Babičkine bylinky - web

Rakytník rešetliakovitý – vysoko oceňovaný zdroj vitamínu C, ktorý môžeme zakúpiť v rôznych podobách. Plody bohaté na vitamín C predurčujú rakytník na liečbu chrípky, nachladnutia a zápalových ochorení. Vhodným prostriedkom je najmä na jeseň a cez zimu, keď jeho plody aj zbierame.

Šalvia lekárska – hovorí sa, že človek, ktorému rastie v záhrade šalvia, na chorobu nezomrie. Šalvia je liekom pri bolestiach hrdla, angíne, aftách, paradentóze. Je silne protizápalová.

Šalvia- Babičkine bylinky - web

Slez maurský – zmierňuje kašeľ a uľahčuje vykašliavanie. Je vhodný pri zápale priedušiek.

Fialka – odhlieňuje organizmus a napomáha vykašliavaniu. Vďaka svojmu chladivému účinku je vhodné jej používanie pri horúčke.

 

Chceli by ste poznať viac takýchto receptov, tipov a ďalších užitočných infošiek o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás? Nájdete ich v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Okrem toho, v knihe nájdete aj moje osobné rady a tipy na zber, či prípravu zdravej medicínky.