Tymián - účinky a použitie

Dúška materina (dúška tymiánová, tymián) 

 

V súčasnosti používaný skôr jednoduchý názov tymián je druhým názvom materinej dúšky – nádherný, slovanský a priam poetický názov, ktorý vypovedá o liečivom účinku tejto nevšednej bylinky.

 

Dúška materina je opäť jedna z radu absolútne nenáročných byliniek, ktorú nájdete vo voľnej prírode aj nechcene doma v záhrade medzi zámkovou dlažbou :). Miluje totiž vyhriate slnečné miesta v blízkosti horúcich kameňov a skál, vďaka ktorým kvitne až do jesene a vytvára nádherné koberce kvetov, ktoré lahodia nielen oku ale najmä nosu. Najkrajšie voňajú lúky plné tymiánu. Jej farba sa líši od bielej po fialkovú a všetky odrody sú liečivé, takže sa pri zbere nemusíte báť zámeny bylinky.  Typickú vôňu tymiánu je cítiť na diaľku a ak pri prechádzke stúpite na trsy materinej dúšky, jej vôňa vás doslova omámi.

 

Účinné látky: éterický olej, taníny, horčiny, flavonoidy, saponíny

 

Účinky:  V minulosti bola materina dúška symbolom statočnosti a preto ju ženy často darovali svojim „rytierom“. Dnes využívame jej silu najmä pri liečbe „zadúšania“ – odtiaľ jej názov. Až čarovne pomáha pri všetkých druhoch kašľu – mokrom aj suchom, pri dlhotrvajúcom dokašliavaní po chorobe, zápale priedušiek, pri nachladnutí a astme. Lieči tiež zápaly ústnej dutiny a hrdla. S obľubou aplikujem dúšku aj všetkým tuhým fajčiarom, ktorý svojim ranným kašľom dokážu zobudiť celý dom, je to pre mňa najdokonalejšia bylinka pre fajčiarov, čistí pľúca. Vhodná je tiež pri nespavosti, vyčerpanosti, podráždenosti.

 

Zber:

Kvitnúca vňať : máj - september

 

Čo môžeme využiť:

Listy a kvety –  zbierame počas aj mimo kvitnutia, najlepšie najmladšie časti rastlinky, ideálne ak ešte nie sú zdrevnatené. Zber v prípade materinej dúšky je ideálnym za slnečného počasia na poludnie, kedy obsahuje najviac éterických liečivých silíc. Kvety aj celú vňať potom sušíme. Sušenú alebo čerstvú bylinku využívame na výrobu sirupov proti kašľu, čaju, oleja, kúpeľov. V podobe esenciálnych olejov nám tymián zaručene dezinfikuje prostredie, v ktorom sa nachádza chorý človek. Túto silicu preto odporúčam  využívať ako prevenciu aj v školských zariadeniach.

 

bylinka tymián

 

Využitie a dávkovanie:

V kuchyni: Dúšku môžeme smelo pridávať do varenia pri príprave mäsa a rýb, ako bylinku na ochutenie pečených zemiakov, výborná je na dusenie spolu s koreňovou zeleninou. Vyrábať z nej môžeme bylinkové oleje a octy.

Lekárnička:

Bylinkové tymiánové ukríky – sú vhodné preventívne alebo pri liečbe detí. Pracujú so zatekajúcimi soplíkmi a uľavujú dýchaniu. Cmúľanie cukríkov z dúšky zastavuje čkanie.

Čaj – čaj z kvitnúcej vňate lieči aj chronické stavy a čierny kašeľ, jej silné antiseptické účinky sa pri pití čaju prejavujú v celej tráviacej sústave, má lahodnú chuť a silnú vôňu. Pri ochoreniach ďasien a bolesti hrdla možno čajom aj kloktať.

Tinktúra – z kvitnúcej vňate sa používa vnútorne pri zápachu z úst, bolestivej menštruácii aj plynatosti.

Inhalácia – vďaka dezinfekčnému pôsobeniu sa hodí dúška pri liečbe zápalu dýchacích ciest, na odhlienenie a vykašliavanie, vhodná je pri suchom aj mokrom kašli. Formou inhalácie dýchame kvapôčky s liečivými éterickými olejmi a liečime tým sliznice nosa aj úst.

Vydymovadlo – v minulosti sa využívala ako kadidlo na vyčistenie domov a chrámov. Aj dnes ju môžeme použiť rovnakým spôsobom spolu v kombinácii s levanduľou a šalviou.

Sirup – výborný na odhlienenie najmä pre deti

 

Viac o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás nájdete v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Obsahuje množstvo receptov na ich spracovanie, výrobu rôznych produktov do vašej domácej lekárničky, kuchyne aj pre krásu tela.  A tiež moje osobné rady a tipy pri zbere a kombinácii byliniek a prípravu zdravej medicínky .