Ako na stres a únavu bylinkami

Preťaženosť, stres, nervozita, únava, podráždenosť a zlý spánok sú najčastejšie ochorenia dnešnej doby. Hoci v pravom zmysle slova za chorobu ani nepovažujú. Vnútorná nerovnováha má obrovský vplyv na našu výkonnosť, sústredenie aj na radosť zo života. Najmä, ak sa nesnažíme odstrániť ju. Našťastie aj na tieto problémy poznám zázraky z prírody. :)

 

 

7 byliniek, ktoré nám môžu pomôcť:

Valeriána lekárska – podporuje zaspávanie, upokojuje, zmierňuje nervové napätie a podráždenosť, vhodná aj pri výkyvoch nálad počas klimaktéria. Chuťovo sa hodí k levanduli a medovke v spoločnej čajovej zmesi.

Chmeľ obyčajný – má silný upokojujúci účinok pri podráždenosti, upokojuje dokonca aj pohlavné predráždenie, účinný je pri nespavosti a pomôcť môže pri začínajúcej migréne.

Šišiak – má mierne sedatívne účinky, je veľmi vhodné podať ho po autonehode či inom emočnom šoku a rovnako aj pri prepracovanosti.

Mučenka pleťová – je neoceniteľná pri liečbe nespavosti a rôznych druhoch ľahkých úzkostí a strachu.

Ľubovník bodkovaný – je predovšetkým lekárom psychiky, vhodný pri melanchólii a sezónnej rozladenosti, tiež pri jarnej únave.  

Levanduľa úzkolistá –  má silné upokojujúce účinky, pôsobí sedatívne pri strese, nervozite a podráždenosti, odporúča sa pri nespavosti, hystérii a stavoch úzkosti.

Medovka lekárska – pomáha pri ľahších formách nespavosti, upokojuje myseľ, navodzuje rovnováhu, vhodná je pri strese, vyčerpanosti a nervozite.

 

medovka

 

Recept na medovkový balzam na pokojný spánok

Má tuhšiu konzistenciu ako klasická masť. Je výborným pomocníkom do kabelky alebo ako prvá pomoc na nočný stolík. V prípade začínajúcej bolesti hlavy alebo pretrvávajúcej migrény si ho môžete vmasírovať do spánkov. Skvele pomôže, keď sa potrebujete upokojiť a nemáte možnosť použiť éterický olej z medovky alebo iné sedatívne prostriedky.

Budeme potrebovať:

 

Postup:

Vo vodnom kúpeli rozpustíme včelí vosk a olej. Ak sa vám zdá vôňa mandľového oleja príliš silná, nahraďte ho radšej neutrálnym olejom bez vône. Keď je hmota rozpustená, odstavte hrniec a pridajte doň vybrané silice. Uvedený pomer silíc je na 5 PL vosku a 5 PL oleja. Premiešame a plníme do pripravených nádobiek. Uzavrieme. Vďaka vosku sa balzam rýchle netopí a so silnými prírodnými silicami nám okamžite prinesie príjemný pocit.

 


 podpis bylinkar_1