Ako na stres a únavu bylinkami

Pomôžte si pri preťaženosti, strese, nervozite, únave, podráždenosti a zlom spánku bylinkami  

Spomínané ochorenia sú najčastejšie ochorenia dnešnej doby, ktoré sa v pravom zmysle slova za chorobu ani nepovažujú. V aktuálnej situácii pociťujeme stres a nervozitu viac ako obvykle. Vnútorná nerovnováha má obrovský vplyv na našu výkonnosť, sústredenie aj na radosť zo života. Najmä, ak sa nesnažíme odstrániť ju.

 

7 byliniek, ktoré nám môžu pomôcť:

Valeriána lekárska – podporuje zaspávanie, upokojuje, zmierňuje nervové napätie a podráždenosť, vhodná aj pri výkyvoch nálad počas klimaktéria. Chuťovo sa hodí k levanduli a medovke v spoločnej čajovej zmesi.

Chmeľ obyčajný – má silný upokojujúci účinok pri podráždenosti, upokojuje dokonca aj pohlavné predráždenie, účinný je pri nespavosti a pomôcť môže pri začínajúcej migréne.

Šišiak – má mierne sedatívne účinky, je veľmi vhodné podať ho po autonehode či inom emočnom šoku a rovnako aj pri prepracovanosti.

Mučenka pleťová – je neoceniteľná pri liečbe nespavosti a rôznych druhoch ľahkých úzkostí a strachu.

Ľubovník bodkovaný – je predovšetkým lekárom psychiky, vhodný pri melanchólii a sezónnej rozladenosti, tiež pri jarnej únave.  

Levanduľa úzkolistá –  má silné upokojujúce účinky, pôsobí sedatívne pri strese, nervozite a podráždenosti, odporúča sa pri nespavosti, hystérii a stavoch úzkosti.

Medovka lekárska – pomáha pri ľahších formách nespavosti, upokojuje myseľ, navodzuje rovnováhu, vhodná je pri strese, vyčerpanosti a nervozite.

medovka

 

Recept na medovkový balzam na pokojný spánok

Má tuhšiu konzistenciu ako klasická masť. Je výborným pomocníkom do kabelky alebo ako prvá pomoc na nočný stolík. V prípade začínajúcej bolesti hlavy alebo pretrvávajúcej migrény si ho môžete vmasírovať do spánkov. Skvele pomôže, keď sa potrebujete upokojiť a nemáte možnosť použiť éterický olej z medovky alebo iné sedatívne prostriedky.

Budeme potrebovať:

  • 1 diel včelieho vosku
  • 1 diel mandľového oleja
  • 3 kvapky levanduľového, medovkového, santalového a kadidlového éterického oleja

 

Postup: Vo vodnom kúpeli rozpustíme včelí vosk a olej. Ak sa vám zdá vôňa mandľového oleja príliš silná, nahraďte ho radšej neutrálnym olejom bez vône. Keď je hmota rozpustená, odstavte hrniec a pridajte doň vybrané silice. Uvedený pomer silíc je na 5 PL vosku a 5 PL oleja. Premiešame a plníme do pripravených nádobiek. Uzavrieme. Vďaka vosku sa balzam rýchle netopí a so silnými prírodnými silicami nám okamžite prinesie príjemný pocit.

 

Ďalšie recepty, tipy a užitočné infošky o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás nájdete v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Okrem toho, v knihe nájdete aj moje osobné rady a tipy na zber, či prípravu zdravej medicínky.