Ovocná koža

Túto zdravú chutnú maškrtku bez chémie a farbív si môžete urobiť poľahky doma počas sezóny, kedy už neviete, čo robiť s toľkým ovocím. Budete potrebovať cca 1 kg ovocia (môžu byť maliny, jahody, ríbezle, černice - samostatne, aj ich kombinácie) + 2 banány na zahustenie (nie je podmienkou). Robila som aj čisto malinové s trochou medu a boli famózne!

Rozmixujeme všetko ovocie, ak máme radi sladké, tak dochutíme podľa chuti trochou medu, ale pri sladkom ovocí to nie je potrebné. Túto masu vylejeme a rovnomerne rozotrieme na plech vystlaný papierom na pečenie (nie príliš hrubá vrstva, aby sa nám nerobila koža dlho, stačí menej ako pol cm) a dáme sušiť počas horúceho slnečného dňa, buď von na slnko, alebo do rúry na 80 stupňov na cca 9 hodín (najlepšie na noc). Keď je koža napohľad stále lesklá, ale už na dotyk suchá, opatrne stiahneme z papiera (na začiatku si môžeme pomôcť nožom), potom to už ide hladko :) Kožu nastriháme alebo narežeme na tenké pásiky, ktoré zrolujeme a uložíme na suché miesto - napr. do sklenenej dózy, kde vydrží až 3 mesiace. Môžeme tiež zabaliť do potravinovej fólie deťom do školy, na výlet alebo ako malý milý darček.

 

Dnešné kožovanie :)

Marhuľové - mala som také suchšie hutnejšie marhule, tak som si pomohla trochou odšťavených pomarančov, aby bola rozmixovaná masa redšia (nie moc riedka, pretože sa bude dlho sušiť), pridala som ešte pre chuť trochu medu a pravého vanilkového prášku. Ak chcete mať marhuľovú kožu svetlejšiu, pridajte aj trochu citrónovej šťavy.

Višňové - višne boli naopak veľmi šťavnaté, doslova v nich stála šťava a tak som pridala 2 banány. Napriek tomu sa sušili najdlhšie, hoci vrstva nebola nijak hrubá, ale koža z nich chutí výborne !

Môj tip: Do kože zvyknem pridať lupene ruže - nádherne prevoňajú kožu a každý sa pýta, aká známa chuť to tam je :)

 

Fotopostup u mňa na záhrade :

 

ovocná koža recept

 

sušenie ovocnej kože (nevyhadzujeme ani višňové kôstky - "operieme" ich v ekologickom prostriedku a naplníme malé vrecko, v prípade potreby nahrejeme a prikladáme na bolestivé miesta)

 

recept na vyrobu ovocnej kože

 

po 10-12 hodinách (podľa počasia) kožu z papiera opatrne stiahneme.

 

ako vyrobit ovocnu kožu

 

...nastriháme na 1-2 cm pásiky....

 

      ...zatočíme do tvaru slimáčikov a....

 

ovocna koza recept ako urobit

 

...spapáme alebo uskladníme :)

 

Viac o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás nájdete v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Obsahuje množstvo receptov na ich spracovanie, výrobu rôznych produktov do vašej domácej lekárničky aj pre krásu tela.  A tiež moje osobné rady a tipy pri zbere a kombinácii byliniek a prípravu zdravej medicínky .