Šalviová tinktúra na bolesti hrdla

Hľadáte univerzálneho pomocníka na bolesti hrdla akéhokoľvek pôvodu? Či už vás trápi angína alebo zápal hrdla pomôže vám šalvia. Táto bylinka je silne antibakteriálna a v našej domácnosti je to celoročne prvá pomoc na boľavé hrdlo. Počas sezóny si vždy pripravím tinktúru, ktorá má nezastupiteľné miesto v mojej domácej lekárničke. Mimochodom naša lekárnička sa vlastne nachádza v chladničke. :)

 

Ingrediencie

  • šalviové listy - ideálne čertvé, množstvo závisí od objemu pohárika, v ktorom tinktúru robíte. Ak nemáte k dispozícii čerstvé, môžete použiť aj sušenú šalviu.
  • biely tvrdý alkohol alebo lieh - čím viac percent, tým lepšie.

 

Postup

Zdravé listy šalvie nazbierame, v prípade potreby umyjeme a necháme dobre vysušiť, aby nám listy v tinktúre nezačali hniť. Naplníme nimi pripravený sklený pohárik (netlačíme príliš ako nakladané uhorky, ale čím menej listov bude, tým bude tinktúra slabšia). Zalejeme alkoholom, uzavrieme a necháme na svetlom mieste lúhovať aj 6 týždňov. Občas pohárikom pretrepeme. Po tejto dobe scedíme a uskladníme v chladničke.

 

bylinka salvia lekarska

 

Použitie

Používame pri bolestiach hrdla - buď vnútorne pijeme s trochou vody 1 čl 3x denne, alebo si tinktúru nakvapkáme do pohára s vodou a dôsledne kloktáme niekoľkokrát denne.

 

TIP: Na boľavé hrdlo môže pomôcť aj kloktadlo.

 


podpis bylinkar_1