Účinné kloktadlo na boľavé hrdlo

Čo je zapálené, to slez uhasí. 

Na prvý pohľad naozaj nebadaný kvet, ak nie rovno burina. V záhrade sa mi ocitol akoby náhodou, semienka zrejme dofúkol vietor. A odvtedy si jeho pomoc neviem vynachváliť. Slez je bylinka, ktorá by nemala chýbať v žiadnej rodine s deťmi. Jeho účinky na organizmus sú viac ako výrazné. 

Macerát zo slezu 

Slez patrí medzi bylinky, ktoré pre zachovanie obsahových látok radšej macerujem v studenej vode, ako zalievam horúcou. Ak vidím, že deti začínajú pokašliavať, oberiem kvety slezu (asi 2 hrste), dám ich do džbána a zalejem asi 1 l studenej vody. Takto ich nechám macerovať cez noc. Ráno kvety scedím, macerát prihrejem a popíjame ho po dúškoch počas dňa. Macerát zohriaty na teplotu tela môžeme použiť aj ako účinné kloktadlo

Účinné kloktadlo na boľavé hrdlo_web

Čaj zo slezu má medzi deťmi vždy ohromný úspech. Čaj z ružových až fialkových kvetov po zaliatí horúcou vodou zmení farbu na modrozelenú a úprimne povedané, nestretla som sa s dieťaťom, ktoré by takýto čajík odmietlo.

 

Viac o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás nájdete v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Obsahuje množstvo receptov na ich spracovanie, výrobu rôznych produktov do vašej domácej lekárničky aj pre krásu tela.  A tiež moje osobné rady a tipy pri zbere a kombinácii byliniek a prípravu zdravej medicínky.