Ako pripraviť macerát, odvar, či tablety z bylín?

Keď som s bylinkami začínala, ich príprava spočívala najmä v zaliatí horúcou vodou. :) Bylinkové čaje sú úžasné avšak nie všetky bylinky sú na takúto prípravu vhodné. Akú prípravu teda zvoliť, aby sme zachovali ich liečivé účinky a chuť?

 

Macerát

Pri príprave macerátu sa bylinky nevaria ani nezalievajú horúcou vodou. Tento postup sa využíva pri bylinkách, ktoré obsahujú napríklad sliz akými sú imelo, či kapsička. Ich plody by sme horúcou vodou znehodnotili.

 

Ako macerát pripraviť:

Na macerát používame sušené bylinky, čerstvé bylinky alebo plody, ktoré posekáme nadrobno. Zalejeme ich studenou vodou v pomere 1:2 (1 diel byliny, 2 diely vody) a macerujeme minimálne 8 hodín, najlepšie cez noc. Na druhý deň bylinky scedíme a nápoj zahrejeme na teplotu, ktorá je nám príjemná. 

Takto pripravujem napríklad nápoj zo sušených, drvených alebo čerstvých plodov šípok. Chuť takéhoto nápoja sa nedá porovnať s klasickou horúcou čajovou verziou. Rovnako pripravujem aj zelený čaj, určite vyskúšajte, rozdiel v chuti je fantastický.

Byliny vhodné na maceráciu: šípky, imelo biele, pastierska kapsička, slez maurský, podbeľ liečivý, ibiš lekársky.

 

caj

 

 

Odvar

Odvar nie je to isté ako čaj. Bylinky, konkrétne zväčša ich korene a kôra stromov, sa nezalievajú horúcou vodou, ale varia. Na odvar sú vhodné časti rastlín, ktoré obsahujú pomaly sa rozpúšťajúce účinné látky (dubová kôra, praslička). 

Používame nasekané byliny v sušenej alebo čerstvej forme, pri odvaroch môžete pokojne použiť aj mažiar, aby boli sušené rastliny rozdrobené na menšie kúsky. Rastliny vložíme do hrnca a zalejeme vodou v rovnakom pomere ako pri príprave čaju. 

 

maziar

 

Dôležité je samotné varenie, malo by trvať od 5 do 20 minút. Listy a hlavne čerstvé byliny sa varia približne 5 minút. Sušené bylinky, najmä kôra a korene, sa varia aj 20 minút. Po dovarení byliny necháme v prikrytej nádobe ešte asi 10 minút. Následne scedíme a používame podľa potreby. 

Byliny vhodné na prípravu odvarov: dubová kôra, lapacho, praslička roľná, koreň lopúcha a pŕhľavy.

 

Pripravte si napr. odvar proti vypadávaniu vlasov.

 

 

Tablety z bylín

Na prvý pohľad toto slovné spojenie ani nejde dohromady, však? Byliny evokujú prírodu a alternatívnu liečbu, tabletkám sa radšej vyhýbame. Ak však máte doma člena rodiny, do ktorého neviete dostať horký bylinný čaj, sirup sa mu zdá veľmi sladký a je príliš pohodlný na pravidelné užívanie tinktúry, potom je toto riešenie ako stvorené pre vás. Jednoducho, viacerí medzi nami majú radi rýchle riešenia typu „prehltnúť a ísť“.

Prázdne kapsuly si môžete zakúpiť vo forme klasických želatínových kapsúl, alebo vo vegánskej verzii z morských rias bez obsahu živočíšnej želatíny. Plnia sa práškovými výživovými doplnkami, ako napr. zeleným ílom alebo si do nich môžeme dať veľmi dobre vysušené bylinky, ktoré najemno zomelieme v mixéri alebo rozdrvíme v mažiari. 

Plnenie môže byť trošku „babračka“, ide to ľahšie opačnou stranou lyžičky, prípadne si môžeme kúpiť plničku, ktorou naplníme niekoľko desiatok kapsúl naraz. Rozomleté bylinky však rýchlejšie strácajú účinnosť, preto si nerobme príliš veľké zásoby. Čo sa týka účinku, jedna naplnená kapsula zodpovedá približne veľkej šálke odvaru alebo silnejšieho čaju. Myslime na to pri užívaní.

 

tablety

 

Spôsob užívania bylín v tobolkách je veľmi obľúbený aj v ajurvéde. Ak máme viac prášku ako pripravených toboliek, zvyšné bylinky môžeme použiť na posypanie maslového chlebíka alebo si množstvo, ktoré sa zmestí do kapsuly, jednoducho zamiešame do pohára vody a vypijeme.

 


podpis bylinkarka kniha