Pastierska kapsička - účinky a použitie

Poznáte bylinku, z ktorej sme si ako deti robili hrkálky? Reč je o pastierskej kapsičke alebo aj kokoške. Má výborné využitie v studenej kuchyni, ale pomôže aj pri silnej menštruácii. Viete, ako ju môžeme využiť?

 

Ako spoznáme kapsičku?

Bylinka dorastajúca do výšky 30 cm. Má srdiečkové plody, ktoré sa podobajú kapsičkám a biele kvety rastúce v súkvetiach. Rozkvitá postupne, preto na nej môžete vidieť súčasne kvety aj plody. Plody nezbierame. Je nenáročná na pôdu a ostatné poveternostné podmienky, takže ju nájdeme naozaj všade – na neudržiavaných plochách, v priekopách a na lúkach. Do domáceho prostredia si ju môžeme presadiť pomocou koreňov. Nie je to však potrebné, nakoľko vždy vyrastie aj tam, kde by sme ju nečakali – teda v trávniku aj medzi zeleninou.

Nájdeme v nej tieto účinné látky: flavonoidy, triesloviny, kyseliny, vláknina, sacharidy, bielkoviny, minerálne látky a vitamíny.

 

pastierska kapsicka - blog 2

 

Aké účinky má kapsička?

Tak, ako táto bylinka nevyni - ká krásou, vyniká svojimi účinkami. Je známa hlavne tým, že zastavuje vnútorné aj vonkajšie krvácanie a zaraďuje sa tak do skupiny byliniek, ktoré používajú najmä ženy. Odporúčam piť z nej čaj pri dlhotrvajúcom alebo intenzívnom menštruačnom krvácaní. Výborne tiež zmierňuje menštruačný cyklus v puberte. Zastavuje krvácanie pri zlatej žile (sedacie kúpele a klystír), krvácaní ďasien a krvácaní z nosa. Podporuje funkciu srdca, priechodnosť a pružnosť ciev. Dezinfikuje a hojí drobné poranenia.

Zbierame kvety a vňať od apríla do októbra.

 

 

Aké využitie má kapsička?

Listy s kvetmi: Zbierame listy s kvetmi aj s prízemnou ružicou listov. Najvhodnejšie obdobie zberu je vtedy, ak ešte kvety nie sú celkom rozvinuté. Sú vhodné na prípravu jedál, môžeme ich dusiť, marinovať alebo srdiečkové lístky pridávať do šalátov – majú výrazne korenistú chuť. Nezamieňajme si ju však pri príprave jedál so zeleninou, je to bylinka, ktorá má účinné látky, a tak aj v tomto prípade platí „všetkého s mierou“. Suší sa rýchlo, avšak po vysušení sa ľahko drobí, preto je dobré neuskladňovať ju v papierovom vrecku, ale radšej v sklenenej nádobe.

V kuchyni: Do čerstvých miešaných šalátov, na prípravu slaných jedál a koláčov. Využiť ju môžeme ako súčasť smoothies alebo ju odšťaviť a pridať do nápojov.

 

Bylinkový čaj na zmiernenie krvácania pri menštruácii

Budeme potrebovať:

  • 20 g pastierska kapsička
  • 10 g ďatelina lúčna
  • 10 g repík lekársky
  • 20 g alchemilka žltozelená
  • 10 g rebríček obyčajný

 

Postup:

Všetky bylinky spolu zmiešame a na prípravu 300 ml čaju použijeme 1 ČL zmesi. Po 10 minútach lúhovania precedíme a pijeme počas dňa 2 šálky. Čaj pijeme 2 dni pred očakávaným príchodom menštruácie a potom počas prvých dvoch dní menštruácie.

 

Ak sa nevenujete zbieraniu byliniek, podobný čaj si môžete aj zakúpiť tu.

 


 

podpis kniha2