6 liečivých mastičiek, ktoré by vám doma nemali chýbať + fotopostup výroby

Príprava bylinkovej kozmetiky je pre mňa jednou z najpríjemnejších činností. Tie vône, kvalitné oleje a maslá, vlastná tvorba produktu, ktorý sa bude starať o moje telo. Pri príprave mastičky sa zapoja viaceré zmysly a jej príprava sa stane malou a milou alchýmiou. :) Ručím za to, že ak raz podľahnete príprave domácich krémov, už nebudete chcieť iné. Najmä ak viete, čo do nich dávate a niektoré zložky si sami dopestujete v záhrade.

 

Bylinková mastička nájde uplatnenie v každej domácnosti, či už ako liečivo pri zdravotných problémoch alebo ako denne používaný krém na ruky, telo a na pleťBylinné masti používali už naši predkovia na hojenie a liečbu rán. Keďže krémy prichádzajú do styku s pokožkou, najčastejšie sa pri ich príprave používajú bylinky, ktoré majú liečebný efekt pri rôznych alergiách, ekzémoch, psoriáze, dermatitídach, pooperačných jazvách, akné, pri vzniku strií a pod.

Najlepšími prírodnými lekármi v tejto oblasti sú nechtík, pyštek, konope, borák, skorocel, pagaštan, levanduľa, rebríček a ďalšie. Masť môžeme vyrábať z listov a vňate, kvetov, plodov aj koreňov, a to podľa potreby a účinkov. Rovnako aj zo sušených či čerstvých byliniek.

 

Ktoré liečivé masti by vám doma nemali chýbať

 • Rumanček kamilkový (kvety): pri zápalových a kožných ekzémoch
 • Konope siata (listy): upokojujúce účinky pri podráždenej pokožke, pri ekzémoch, psoriáze
 • Borák lekársky (kvety): spomaľuje starnutie, tvorbu strií a vrások, hojí ranky po akné
 • Pyštek obyčajný (kvitnúca vňať): zmäkčuje tvrdú a popraskanú pokožku na chodidlách, zmierňuje hemoroidy
 • Levanduľa úzkolistá (kvety): upokojujúca, vhodná na masáže celého tela, rúk a tváre
 • Kostihoj lekársky (koreň): po úrazových stavoch, pri zlomeninách, vyvrtnutiach, bolesti svalov

 

Všetky bylinky si vo vysokej kvalite môžete zakúpiť napríklad TU.

 

 

Na prípravu liečivej mastičky okrem byliniek potrebujeme:

 • čistú sklenenú uzatvárateľnú nádobu (ak recyklujeme, tak nádobu z využitej mastičky)
 • 2 hrnce na vodný kúpeľ (menší a väčší)
 • samotné mazivo – naše babičky najčastejšie používali dostupnú a tradičnú bravčovú masť. Tá má však špecifickú vôňu a ťažšie sa vstrebáva do pokožky. Preto používam kokosový olej, ktorý má príjemnú vôňu, alebo bambucké maslo – vyberajte maslo fair trade s overeným pôvodom. Môžete používať aj kombináciu bambuckého masla a oleja, prípadne pridávať iné oleje vhodné na pokožku, napr. sezamový, mandľový, arganový.
 • včelí vosk – ak ho pridáme do krému, nebude priveľmi mastný, pri izbovej teplote sa nebude rýchle topiť a zostane akoby voskový.
 • esenciálne oleje podľa potreby a vkusu. Používame silice v prírodnej kvalite, ktoré sú vhodné aj na prípravu liečiv a kozmetiky. Vyhýbame sa lacným aromatickým olejom. Kvalitné silice zakúpite tu.
 • Vitamín E – prírodný konzervačný prostriedok, ktorý vieme zakúpiť v tekutej forme aj s pipetou na dávkovanie (nie je to povinná zložka).

 

 

Postup:

Vo vodnom kúpeli rozpustíme masť (bambucké maslo, kokosový olej alebo ich kombinácie), pridáme včelí vosk a sušené alebo čerstvé byliny. Pomer je 1:1 alebo 1:2 (1 diel byliny a 2 diely masti). Podľa objemu surovín pridáme včelí vosk (na 200 g masla stačí 1 ČL vosku) a silice podľa aktuálnej potreby.

Tie pridávame do masti až na záver, pred nalievaním do nádobiek, aby sme zahrievaním neznižovali ich účinok. Kvalitné silice sú natoľko silné, že stačí z nich pridať zopár kvapiek. Zmes necháme pomaly rozpustiť na miernom ohni. Ide o to, aby sa tuhé zložky rozpustili a masť sa pritom neškvarila.

 

babyickinebylinky_postup1

 

Pomaly miešaním zapracovávame bylinky (kvety, listy, korene, plody), ktoré sme nakrájali na menšie časti. Len čo sa pevné zložky rozpustia a rastlinky máme zapracované, zmes odstavíme z ohňa a prikrytú necháme vychladnúť. Tento postup zopakujeme ešte 3-krát – krém zakaždým rozpustíme a necháme stuhnúť. Vďaka tomu sa do krému uvoľňujú liečivé zložky a bude silnejší, čo uvidíme aj na farbe (je výrazne žltá pri oranžových kvetoch nechtíka a zelená pri konope). Po tejto procedúre masť poslednýkrát zahrejeme, aby sme ju mohli scediť do čistých a suchých nádobiek.

 

babyickinebylinky_postup2

babyickinebylinky_postup3

 

Dobre vyžmýkame všetku masť z byliniek a v otvorených nádobkách necháme vychladnúť. Potom ich uzavrieme a skladujeme na tmavom a chladnom mieste, napr. v chladničke. Nezabudnime krém označiť. Vydrží nám až do ďalšieho zberu byliniek alebo dovtedy, kým si pripravíme novú mastičku. Masť (aj bambucké maslo) je prirodzený konzervačný prostriedok.

Ak sme urobili väčšiu dávku, než sme predpokladali, pred zliatím krému do nádobiek môžeme do neho pridať ešte vitamín E, ktorý predĺži životnosť takejto kozmetiky. Bylinky, ktoré sme macerovali, nemusíme hneď vyhodiť. Vymasírujeme si nimi telo a doprajeme si tak prírodný píling, ktorý nám príjemne prekrví pokožku.

 

Použitie:

Do takto pripravenej masti vieme na posilnenie účinku pridať aj tinktúru. Obľubujem najmä pagaštanovú masť s pagaštanovou tinktúrou, ktorá je vhodná na boľavé kĺby, kolená, pri reume, dne a metličkách na pokožke. Ak nám tinktúra po aplikácii podráždi pokožku, toto je vhodný spôsob, ako zmierniť vysušovanie pokožky alkoholom.

Pridávame v pomere 1:10 (1 diel tinktúry, 10 dielov masti). Krém zakaždým naberáme čistou kozmetickou špachtľou, aby sme do neho prstami nezaniesli nečistotu. Podľa druhu bylín a zloženia olejov krém používame na suché ruky a praskajúce päty, resp. na tvár alebo na telo, na rany a pod.

 


podpis bylinkar_1