Pagaštanová masť

V ambulancii sa často stretávam s problémom kŕčových žíl, opuchov nôh, či s estetickým problémom metličkových žiliek. Predtým ako je nutná operácia odporúčam, ako inak, silu prírody - konkrétne pagaštanu konského. Divý gaštan je na jeseň dostupný takmer všade, preto pacientom v tomto období vždy dávam recept na pagaštanovú masť. 

Pagaštan konský, ľudovo nazývaný divý gaštan je jedným z najlepších a najúčinnejších liečiteľov prírody. Rastie bežne okolo nás v parkoch a lesoch a teda je pre nás doslova darom od prírody. Extrakt z pagaštanu či už vo forme tinktúry alebo masti posilňuje cievy, je účinný pri artróze, opuchoch nôh a pomáha pri prekrvení končatín. Znižuje tiež krehkosť vlasočníc a je tým najlepším pomocníkom v boji proti kŕčovým žilám.

 

Aplikácia tinktúry v alkohole môže pri častom používaní podráždiť citlivú pokožku, preto odporúčam tinktúru aplikovať do telového krému a nanášať týmto spôsobom na postihnuté miesta. Alebo ešte lepšie použiť priamo pagaštanovú masť, ktorú si viete jednoducho vyrobiť aj doma :)

 

Recept na pagaštanovú masť:

 

Na výrobu mastičky budeme potrebovať:

* 150 g bambuckého masla, mám dobrú skúsenosť s týmto.

* nadrobno nakrájané čerstvé pagaštany, cca 2 hrste

* 1 čl včelieho vosku (nie je nutné)

 

Postup:

Vo vodnom kúpeli rozpustíme bambucké maslo. Nie do bublania! Použiť môžeme aj bravčovú masť. Bambucké maslo je rastlinný produkt, ľahko sa vstrebáva do pokožky, nezanecháva mastný povlak a príjemne vonia. Po rozpustení vsypeme do masla pagaštany pokrájané na kúsky, aspoň na štvrtiny. Čím menšie kúsky sú, tým lepšie. ľahšie sa tak do masti uvoľnia účinné látky. Premiešame a cca 5 min. prehrievame a snažíme sa aby bambucké maslo nezačalo vrieť. Následne odstavíme a necháme v chladnej miestnosti masu prirodzene ochladnúť 24 hod. Počas tejto doby nasáva do seba masť látky z pagaštanu. 

 

pagaštanova masť

 

Po 24 hodinách zmes znovu zahrejeme na 5-10 min. vo vodnom kúpeli a znovu odstavíme do chladu na 24 hodín. Proces zopakujeme 3x. Po treťom rozpustení a krátkom prehriatí zmes nalejeme do nádobky cez sitko alebo gázu a uzavrieme.

V prípade, že chceme mať masť voskovejšiu, pri prvom topení vložíme do zmesi ku gaštanom aj čl včelieho vosku.

 

Krém aplikujeme na kŕčové žily, metličkové žilky, pri bolestiach kĺbov a pod.

 

pagaštanova masť recept

 

podpis kniha2