7 bylinkových kozmetických olejov pre krásnu a zdravú pokožku

Kozmetické oleje z byliniek sú obľúbeným spôsobom, ako využiť silu rastlín pre krásnu a zdravú pokožku. Navyše, ak nie ste práve zástancom veľkého množstva neznámych umelých ingrediencií na obale vášho pleťového krému, tak už s prípravou vlastného pomocníka ani neváhajte.

Kvalitný bylinný olej sa postará o vašu pokožku a podľa toho, aké bylinky si vyberiete, aj o vašu náladu. Navyše, pri domácej príprave nie sme obmedzení ani bylinkou, ani olejom, ktorý chceme použiť, ako je to pri hotových výrobkoch.

Pripraviť si môžeme jednodruhové oleje alebo aj zložitejšie kombinácie, ktoré sa vyrovnajú luxusným a známym značkám. Takto pripravené oleje môžeme používať na liečbu, na dennú starostlivosť o pokožku tela, na masáže aj do aromalampy.

 

Bylinky vhodné na prípravu pleťového a telového oleja:

  • Ľubovník bodkovaný (kvitnúca vňať): telový olej vhodný na masáže, uvoľňuje stuhnuté svaly, lieči pomliaždeniny, po jeho aplikácii nevychádzať na slnko
  • Pamajorán obyčajný / oregano (kvitnúca vňať): silný antiparazitický a antiseptický olej, zvonku na liečbu plesní na nechtoch
  • Fialka voňavá (kvety): pleťový olej na suchú a problematickú pokožku so sklonom kakné, účinný pri plienkovej dermatitíde. Pozrite si recept na pleťový olej z fialiek
  • Jazmín (kvety): pleťový olej aj na zrelšiu pleť, zvyšuje elasticitu pokožky, predchádza vzniku strií, silné afrodiziakum. Pozrite si recept na prírodný jazmínový olej
  • Levanduľa úzkolistá (kvitnúca vňať): olej na pleť aj pokožku celého tela, tlmí podráždenosť a nervozitu, navodzuje pocit pohody zmierňuje zlú náladu, upokojuje podráždenú pokožku
  • Rozmarín lekársky (kvitnúca vňať): telový olej odstraňuje bolesti kĺbov a únavu svalov, vhodný používať pri reume aj migréne
  • Škorica cejlónska (kôra): vhodný na telo a na masáže, prekrvuje pokožku, prehrievajúci, vhodný pri prechladnutí

 

Všeobecný postup prípravy kozmetického oleja

Budeme potrebovať:

  • Bylinky – najlepšie čerstvé, zbierané za slnečného počasia.
  • Kvalitné oleje vhodné na pleť a pokožku tela (napr. mandľový, sezamový).
  • Sklenú nádobu na prípravu aj skladovanie.
  • Esenciálne oleje (nie je to povinná zložka). Kúpite TU.
  • Vitamín E a A (nie je to povinná zložka). Tu - mandľový olej s vitamínom E.

 

Postup:

Pri príprave pleťového oleja používam iba čerstvé bylinky, ktoré obsahujú väčšie množstvo vonných silíc. Vždy pred prvým použitím bylinky alebo kvetu odporúčam pomrviť ho najskôr prstami a natrieť si ho na pokožku ruky. Je to taký malý test prípadnej alergickej reakcie. Nikdy neviete, či vaša pokožka nezareaguje práve na harmanček. Aj toto je výhoda doma pripravených pleťových olejov, nemusíte kupovať „mačku vo vreci“.

Do pripravenej nádoby vložíme vybrané bylinky (listy a kvety) podľa potreby alebo požadovaného výsledku. Vňať a listy posekáme na drobnejšie kúsky, kvety môžeme nechať vcelku. Bylinky majú byť suché a zdravé (nenapadnuté). Ukladáme ich nahustejšie, ale neutláčame rukou ako pri nakladaní uhoriek.

Moje obľúbené bylinky na prípravu pleťových olejov sú nechtík, ruža šípková, jazmín, harmanček. Takto pripravené bylinky zalejeme kvalitným olejom. Nemusíme sa obmedziť iba na slnečnicový olej. V tomto prípade pokojne siahneme po olejoch lisovaných za studena, ktorých kvalita, a teda aj účinok na pleť je neporovnateľne lepšia v porovnaní s bežne lisovanými olejmi.

Už samotné biooleje majú blahodarný účinok na pleť. V kombinácii s bylinkami sa ich účinok ešte umocní. Vynikajúci je napr. mandľový olej, ktorý výborne hydratuje pokožku, tiež sezamový, ktorý je s obľubou využívaný aj pri ajurvédskych masážach, alebo arganový, ktorý je vhodný na zrelšiu pleť s vráskami.

 

kozmetické bylinkové oleje 2

 

Takto pripravenú nádobu necháme hodinu otvorenú, aby sme sa zbavili prípadných vzduchových bubliniek a až potom ju dobre uzavrieme. Necháme macerovať 2 týždne na slnečnom stanovišti a ako vieme už z predchádzajúcich receptov, občas pretrepeme alebo každý deň otočíme fľašku dolu hlavou. Po 2 – 4 týždňoch (záleží od intenzity, akú očakávame), precedíme cez gázu a dôkladne vyžmýkame aj olej, ktorý sa ešte drží v kvetoch a vňati (ten je najsilnejší).

 

Môj bylinkový tip:

Do oleja rada pridávam aj iné ingrediencie, a to najmä:

Kvalitné esenciálne oleje podľa toho, pre koho olej pripravujem (pohlavie, vek, prípadne problémy s pleťou). Tiež vitamíny E a A, ktoré sú prírodnými antioxidantmi a spomaľujú proces starnutia. A pri olejoch, ktoré sú určené na masáže, rada pridávam plody ako klinček, vanilku, škoricu a pod.

 

kozmetické bylinkové oleje 3

 

Mnohé ženy sa pleťových olejov obávajú, keďže si myslia, že sú príliš mastné a volia radšej pleťové krémy. Ak však aplikujeme olej (na tvár alebo na telo) na vlhkú pokožku hneď po umytí, olej sa s vodou zmieša a prenikne tak hlbšie do pokožky bez toho, aby na nej zanechal mastný pocit. Nebojte sa upchaných pórov, ba ani toho, že by ste si večer po aplikácii ušpinili pri spánku vankúš, alebo že by vám to skomplikovalo aplikáciu mejkapu. Môžete mi veriť.

 


podpis kniha2