Slez nebadaný

Slez sa mi v záhrade ocitol akoby náhodou, semienka zrejme dofúkol vietor. I keď náhoda to nikdy nie je. :) Vždy hovorím, že bylinky, ktoré sa nám objavia v bezprostrednom okolí, najviac potrebujeme. A tak to bolo aj so slezom, jeho pomoc si neviem vynachváliť.

 

Slez je bylinka, ktorá by nemala chýbať vžiadnej rodine s deťmi. Jeho mottom je : "Čo je zapálené, to slez uhasí."

Ľudový názov: Slez divý

 

Popis


V našom zemepisnom pásme sa vyskytuje slez nebadaný, slez maurský aj slez lesný. Odlišujú sa farebnosťou kvetov a miestom výskytu. Ich účinky sú takmer totožné. Táto bylina dorastá do výšky kríka, niekedy má aj viac ako 1 m. Je nenáročná na pôdu, nájsť ju môžeme na okrajoch ciest, pri plotoch a priekopách. Rozmnožuje sa semenami, takže ak už máte slez v záhrade, nemusíte sa o jeho rozmnožovanie nijako zvlášť starať. Svoje miesto si nájde pokojne aj na hnojisku.

 

Dizajn bez názvu (19)Účinky

Slez obsahuje účinné látky - slizy, triesloviny, organické kyseliny a vitamín C. Má pozitívny vplyv na všetky naše sliznice (úst, žalúdka, tráviacich orgánov), vnútorne sa používa pri zápaloch hrdla a na vysilené hlasivky (obľúbená bylina spevákov a učiteliek), pomáha pri dráždivom kašli a dokonale rozpúšťa hlien, lieči infekcie v ústnej dutine, účinný je pri kataroch dýchacích ciest, vhodný je aj pri liečbe vredov žalúdka.

 

Zber a využitie

Obdobie zberu: jún až október

Čo môžeme využiť:


Kvety: sú jedlé aj v surovom stave, majú neutrálnu chuť, a tak sa často používajú na dekorovanie v sladkej aj slanej kuchyni. Používame ich najlepšie čerstvé, sušením strácajú liečivý sliz.

Listy a stonky: Odporúčam sušiť ich v tenkej vrstve, sú spolu s kvetmi náchylné na zaparenie.

 

Čo môžeme pripraviť/ako bylinku použiť:

Sirup z kvetov je výborným prostriedkom na uvoľnenie hlienov a pri zápale dýchacích ciest.

 

Recepty

Macerát zo slezu:

Slez patrí medzi bylinky, ktoré pre zachovanie obsahových látok radšej macerujem v studenej vode, ako zalievam horúcou. Ak vidím, že deti začínajú pokašliavať, oberiem kvety slezu (asi 2 hrste), dám ich do džbána a zalejem asi 1 l studenej vody. Takto ich nechám macerovať cez noc. Ráno kvety scedím, macerát prihrejem a popíjame ho po dúškoch počas dňa. Macerát zohriaty na teplotu tela môžeme použiť aj ako účinné kloktadlo.

Slezový kúpeľ pri fimóze:

Slez je pomocníkom pri fimóze. U malých chlapcov vtedy nemožno pretiahnuť predkožku cez žaluď, čo sa končí v mnohých prípadoch operáciou. Odporúčam predtým siahnuť po tejto nenáročnej prírodnej liečbe. 2 sušené hrste kvetov zalejeme 5 l studenej vody a necháme lúhovať 24 hodín. Potom kvety scedíme, macerát prihrejeme na teplotu tela a použijeme ho na sedacie kúpele, pri ktorých mechanicky a veľmi jemne sťahujeme predkožku.

 

Dizajn bez názvu (20)

 

Čaj:

Čaj zo slezu má na prednáškach medzi deťmi vždy ohromný úspech. Čaj z ružových až fialkových kvetov po zaliatí horúcou vodou zmení farbu na modrozelenú a úprimne povedané, nestretla som sa s dieťaťom, ktoré by takýto čajík odmietlo.

 

148782

Sušené kvety a listy so stonkami dostanete aj zakúpiť TU

 

Môj tip

Slez patrí medzi slezovité rastliny a obsahuje sliz. Vďaka tomu dokonale spája tekutú a hustú zložku v smoothies.

 


podpis kniha