Pagaštan konský - účinky a použitie

Symbol jesene, ktorý pozná snáď každé dieťa. Bola by škoda využívať jeho liečivé plody iba pri zhotovovaní gaštanových panáčikov. Prívlastok konský dostal gaštan podľa toho, že ho pridávali do potravy koňom, ktoré liečil a vracal im silu do nôh.

 

Pagastan konsky 4 - Babickine bylinky_1Ako spoznáme pagaštan konský: Pagaštan konský, ľudovo nazývaný nejedlý gaštan, je strom dorastajúci do výšky až 30 m. Má guľaté plody ukryté v pichľavom obale. Rastie v parkoch, alejach a určite minimálne jeden nájdete aj v každej dedine. Od gaštana jedlého sa jeho plody odlišujú guľatým telom a bielym bruškom.

Ľudový názov: gaštan divý, gaštan nejedlý

Účinné látky: saponíny, flavonoidy.

Účinky: Vďaka látkam, ktoré obsahuje, spevňuje cievy a udržiava ich pružnosť, urýchľuje vstrebávanie krvných zrazenín, zmierňuje reumatické bolesti, dnu, artrózu, prekrvuje ruky aj nohy, je účinný pri liečbe kŕčových žíl, zápalu žíl, metličkových žiliek a hemoroidoch.

Zbierame kvety od mája do júna a plody od septembra do októbra

Aké využitie ma pagaštan konský?  

Kvety: Zbierame plne rozkvitnuté, bielo sfarbené strapce. Majú príjemne sladkú vôňu. Sušíme ich najviac pri 35°C, aby nezhnedli. Zavesené sušené kytice pagaštana môžete nechať visieť počas roka aj v komore, sú výborným odpudzovačom molí.

Plody: Dobre dozreté sú plody, ktoré prirodzene spadnú na zem. Plody uskladňujeme voľne v miske alebo v bavlnenom vrecku. Nedávame ich do uzatvárateľnej nádoby ani igelitového vrecka. Mohli by začať plesnivieť. Uskladnenie v plátennom vrecku má aj tú výhodu, že takto naplnené vrecko môžete dať do postele k nohám. Aj týmto spôsobom, ktorý využívali už naše babky, sa liečia kĺbové ochorenia nôh.

Pagastan konsky 5 - Babickine bylinky

Vo vašej lekárničke by nemal chýbať v tejto forme: 

Tinktúra: Pripravuje sa z kvetov a vtedy sa odporúča na vnútorné užívanie pri horeuvedených problémoch. Môže sa pripraviť aj z plodov a aplikuje sa zvonku pri horeuvedených problémoch.

Pozrite si môj recept na pagaštanovú tinktúru. Nájdete ju -- TU --  

Masť: Pripravuje sa z plodov aj kvetov a je dobrá pre tých pacientov, ktorým používanie tinktúry vysúša pokožku, alebo ju majú jemnú a podráždenú po styku s alkoholom, ktorý tvorí základnú zložku tinktúry. 

Môj recept na pagaštanovú masť nájdete -- TU --  

 

Môj tip na unavené chodidlá

Ak si chcete dopriať výbornú masáž unavených chodidiel, nasypte plody gaštana (bez vonkajšej pichľavej šupky) do plytkej vaničky a bosky po nich stúpajte. Plody gaštana obsahujú látku, ktorá aj takýmto spôsobom môže prenikať cez pokožku a liečiť tak dnu, reumu a iné ochorenia kĺbov.

 


Viac o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás nájdete v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Obsahuje množstvo receptov na ich spracovanie, výrobu rôznych produktov do vašej domácej lekárničky aj pre krásu tela.  A tiež moje osobné rady a tipy pri zbere a kombinácii byliniek a prípravu zdravej medicínky.