Esenciálny olej Mäta - pepermint

Mäta je jednou z nájzákladnejších byliniek, s ktorou sa stretne aj každý nebylinkár. Poznáme jej chladivé, osviežujúce účinky. Viete ako všestranne môžeme využiť jej esenciálny olej?

 

Jeden z najsilnejších olejov pôsobiacich na mentálny aj fyzický systém. Obsahuje až 300 rôznych zložiek, z ktorých sú 200 s chladivým účinkom, 50 s hrejivým účinkom a 100 relaxačných. Získava sa destiláciou vodnou parou z listov a veľmi účinne stimuluje nervy, vyvoláva dlhotrvajúci chladivý pocit a tak má nezastupiteľné miesto najmä pri liečbe zápalov ako aj všetkých druhov vyvrtnutí, svalových a šľachových problémov a pod. 

Silu mäty tiež využívame v prípadoch keď sa cítime, že prepadáme a prestávame veriť sami sebe.

Využiť ho môžeme:

  • pre jeho chladivý účinok na zníženie teploty
  • pri tráviacich problémoch z prejedenia, cestovateľskej alebo tehotenskej nevoľnosti
  • na osvieženie dychu
  • pri modrinách a štípancoch
  • pri menopauze a jej prejavoch, najmä návaloch tepla
  • uľavuje pri upchatom nose a dutinách, aj pri alergických prejavoch a opuchnutej sliznici
  • pri bolestiach hlavy a znižovaní horúčosti v tele
  • nafukovanie brucha po jedle, problém s trávením
  • posilňuje pamäť, povzbudzuje sebadôveru
  • protizápalové, protiplesňové a protikŕčové vlastnosti

 

Použitie:

Inhalácia: je najprirodzenejší a najbezpečnejší spôsob liečby esenciálnymi olejmi, ktoré vďaka dýchaciemu systému prenikajú do tela. Inhalácia je vhodná aj pre bábätká ako ich prvý kontakt s bylinkami. Nakvapkajte cca 3 kvp do difúzera na veľkosť miestnosti  15-20m2 a nechajte pôsobiť. Možné naniesť nielen do dlaní ale aj na pulzné body – teda zápästia alebo za uši. Túto silicu nanášajte vždy po zriedení s iným nosným olejom.

Priama aplikácia do dlaní: stačí aplikovať 2 kvp esenciálneho oleja, ktorý zmiešame s pár kvapkami akéhokoľvek olejnatého nosiča (napríklad kokosový olej)  do dlaní, pošúchať a niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnuť pre okamžitú potrebu sviežosti a ľahkého dýchania. Vhodné využiť  ako rýchlu pomoc  pri potrebe koncentrácie a dobrej nálady alebo pri peľovej alergickej reakcii. Naneste takto zriedený olej napríklad na chodidlá ak ste po opici, aj pri bolestiach hlavy a migréne. Tiež pri zvýšenej teplote a horúčke.

Aplikácia na telo: Pepermintovú silicu zrieďte s nosným olejom (2 kvp silice na 10 kvp iného nosného oleja) a aplikujte na hruď pri sezónnej alergii alebo na plochy chodidiel pri strate energie. Pri sťaženom dýchaní aplikujte na hrudník.

Aplikácia na predmety: pepermintovú  silicu môžete naniesť na  keramickú doštičku, z ktorej sa bude uvoľňovať silica postupne aj počas noci. Táto silica je vhodná do detskej izby či pracovne na podporu výkonnosti a sústredenie, tiež do auta  kedže uľavuje pri cestovateľskej nevoľnosti.

Kúpeľ: zmiešajte pomer 5 kvp pepermintového oleja na  1 PL oleja (napríklad mandľový, argánový a pod.) a vylejte do vane s vodou pre povzbudenie a úľavu od zápalového procesu v tele.

Použitie v kuchyni: Na dochutenie sladkých dezertov, sorbetov, zmrzliny, domácich limonád a pod.

 

V jednej kvapke je až 30 šálok čaju mäty piepornej.

 

 

 Ak chcete pepermintovú silicu vo výhodnom balení, objednajte si ju vo výhodnom balíčku spolu s najpredávanejšou levanduľou a citrónom TU.

Pepermintovú silicu si môžete zakúpiť ešte v praktickejšom balení ako pepermintové guličky. 

 

peppermint-beadlet


podpis kniha2