Bylinky a deti

Otázka, s ktorou sa stretávam vo svojej praxi denne je  téma „deti a bylinky“. Maminy, ktoré sa snažia svoje deti liečiť čo najprírodnejšie bez zásahu chemických liekov  stále pribúda a s ich počtom rastú aj  otázky typu:

 

* Ktorú bylinku môžem podať dieťaťu ako prvú?

* V akom množstve podávať dieťaťu bylinky?

* Od akého veku môžem začať aplikovať bylinky na liečbu?

 

Literatúry na túto tému je ako šafranu  a opatrní na vyjadrenie sú k nej aj odborníci, nakoľko nebol nikdy dostatočne preskúmaný vplyv bylín na deti. Dokonca aj výrobcovia bylinných prírodných liečiv sa chránia formulkou uvedenou na obale produktu ako „nevhodné pre deti do 3 alebo 12 rokov“

 

bylinky a deti

 

Na jednej strane  sú bylinky vynikajúcou prírodnou liečbou bez vedľajších účinkov. Na strane druhej obsahujú látky, ktoré spôsobujú zmeny v organizme – uvoľňujú hlieny, napomáhajú vyprázdňovaniu, vysušujú, prehrievajú a pod. Preto ak je dávkovanie alebo podávanie bylín neuvážené, jednotvárne alebo vo veľkých množstvách, môžeme si nimi uškodiť. To platí pre dospelých a pre malý detský organizmus zvlášť. Najväčším rizikom pri užívaní byliniek u detí je otázka prípadnej alergickej reakcie, ktorá sa môže prejaviť začervenaním, vyrážkami, opuchom sliznice v ústach a pod. (za najsilnejší alergén z radu bylín sa považuje harmaček a palina)

Ak však budete dodržiavať základné pravidlá, nemusíte sa prírodnej liečby detí vôbec báť. Rozhodne nimi neuškodíme viac ako nadmerným množstvom podávaného cukru či polotovarmi.

O konkrétnych druhoch liečenia detí pomocou byliniek sa dočítate v ďaších článkoch.

 

Viac o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás nájdete v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Obsahuje množstvo receptov na ich spracovanie, výrobu rôznych produktov do vašej domácej lekárničky aj pre krásu tela.  A tiež moje osobné rady a tipy pri zbere a kombinácii byliniek a prípravu zdravej medicínky .