Bylinky a deti

Téma, s ktorou sa stretávam vo svojej praxi denne - „deti a bylinky“. Otázky tipu, ktorú bylinku môžem podať dieťaťu ako prvú? V akom množstve podávať dieťaťu bylinky? Od akého veku môžem začať aplikovať bylinky na liečbu? 

 

Mamín, ktoré sa snažia svoje deti liečiť čo najprírodnejšie bez zásahu chemických liekov stále pribúda, no literatúry na túto tému je ako šafranu. Opatrní na vyjadrenie sú k nej aj odborníci, nakoľko nebol nikdy dostatočne preskúmaný vplyv bylín na deti. Dokonca aj výrobcovia bylinných prírodných liečiv sa chránia formulkou uvedenou na obale produktu ako „nevhodné pre deti do 3 alebo 12 rokov“.

 

bylinky a deti

 

Na jednej strane  sú bylinky vynikajúcou prírodnou liečbou bez vedľajších účinkov. Na strane druhej obsahujú látky, ktoré spôsobujú zmeny v organizme – uvoľňujú hlieny, napomáhajú vyprázdňovaniu, vysušujú, prehrievajú a pod. Preto ak je dávkovanie alebo podávanie bylín neuvážené, jednotvárne alebo vo veľkých množstvách, môžeme si nimi uškodiť.

To platí pre dospelých, ale pre malý detský organizmus zvlášť. Najväčším rizikom pri užívaní byliniek u detí je otázka prípadnej alergickej reakcie, ktorá sa môže prejaviť začervenaním, vyrážkami, opuchom sliznice v ústach a pod. Za najsilnejší alergén z radu bylín sa považuje harmaček a palina.

Ak však budete dodržiavať základné pravidlá, nemusíte sa prírodnej liečby detí vôbec báť. Rozhodne nimi neuškodíme viac ako nadmerným množstvom podávaného cukru či polotovarmi.

O konkrétnych druhoch liečenia detí pomocou byliniek sa dočítate viac v mojom e-booku Bylinky a deti.

 


podpis mama