12 koreňov rastlín, ktoré rozhodne stoja za zber

Tráviace problémy, zápalové ochoenia aj bolesti hrdla môžu vyliečiť liečivé korene rastlín. Ich príprava na sušenie nie je náročná. Dám vám pár tipov, s ktorými to určite zvládnete.

 

Ako a kedy zbierať korene:

Korene zbierame skoro na jar (marec) alebo neskoro na jeseň (október, november), kedy je v nich uložená najväčšia sila a rastlinka vtedy „neinvestuje“ energiu do kvetu. Najvhodnejší čas je skoro ráno alebo neskoro večer, keď rastlinka sťahuje do koreňa najviac energie.

Pri zbere sme obzvlášť opatrní, aby sme rastlinku nevyhubili a časť z koreňov vždy ponecháme v zemi. Korene zbierame z trojročných byliniek, koreňový obal je vtedy dostatočné silný (samozrejme, toto vieme odpozorovať len vo vlastnej záhrade).

 

Ako sušiť korene:

Korene ako jedinú časť bylín pred sušením dôkladne umyjeme. Ak je to potrebné, tak aj vyčistíme kefkou, rozrežeme napoly a sušíme štandardným spôsobom ako zvyšok bylinky. Korene možno zomlieť na mäsovom mlynčeku a usušiť pomletú drvinu, čo je rýchlejšie a vyhneme sa tak plesniveniu. Korene je potrebné pri sušení obracať.

 

koreň púpava

 

Korene týchto rastlín stoja rozhodne za zber:

Čakanka obyčajná – zlepšuje pohyblivosť čriev, vylučovanie žlče a tráviacich štiav.

Horec žltý – zlepšuje chuť do jedla a činnosť pečene.

Ibiš lekársky – pri bolesti hrdla a na zmiernenie kašľa, pri angíne, má protizápalové účinky.

Ihlica tŕnistá – pomáha pri zápalových ochoreniach močových ciest a pri obličkových kameňoch.

Kostihoj lekársky – ideálny pri zlomeninách, vyvrtnutiach, poškodeniach spojivových tkanív a kĺbov. Môžete si z neho vyrobiť alebo zakúpiť masť.

Lopúch väčší – vhodný na aplikáciu pri kožných a vlasových ochoreniach a pri tvorbe mazu.

Púpava lekárska – pri ochoreniach žlčníka a pečene, podporuje vylučovanie tráviacich štiav. Koreň púpavy si môžete aj zakúpiť.

Puškvorec obyčajný – zmierňuje koliky a nechutenstvo. Rozomletý a vysušený koreň puškvorca, okrem iného, zaháňa chuť na cigaretu. Stačí užiť trocha prášku na špičke čajovej lyžičky.

Pŕhľava dvojdomá – podávame pri ochoreniach prostaty a vypadávaní vlasov.

Pýr plazivý – napomáha vylučovať odpadové látky, ochraňuje pečeň pred stukovatením.

Sladkovka hladkoplodá – vhodná pri ochoreniach dýchacích ciest a vredových ochoreniach žalúdka. Je súčasťou cukríkov pelendrekov. Výborne rozpúšťa hlieny a uľahčuje vykašliavanie.

Valeriána lekárska – podávať pri nervovom vypätí a podráždenosti. Valeriána je obľúbená zložka prírodných doplnkov na uvoľnenie a lepší spánok, zakúpite aj ako tinktúru

 


podpis kniha2