Mám pocit, že tráviace problémy už trápia väčšinu populácie. Ak s nimi nebojujete vy, tak určite z času na čas niekto z vašej rodiny. Príčinou môže byť nevhodne zvolená strava, zápal žalúdka, helicobacter, intolerancia potravín, ale aj duševná nerovnováha. V každom prípade, pomôcť si viete bylinkami.
Aké bylinky sú vhodné pri ťažkostiach s trávením?
Ďumbier lekársky (zázvor) – účinný pri črevných a žalúdočných infekciách, zmierňuje čkanie, reflux, ako aj žalúdočnú nevoľnosť. Plátok zázvoru môžeme cmúľať v ústach alebo nadrobno nakrájaný zázvor zaliať horúcou vodou ako čaj.
Fenikel obyčajný – je vhodný aj pre citlivý žalúdok, podporuje trávenie, uvoľňuje zastavené vetry a má protikŕčové vlastnosti. V čase núdze stačí požuť niekoľko semien feniklu alebo si z nich pripraviť čaj.
Benedikt lekársky – zvyšuje tvorbu žalúdočných štiav a žlče, čím podporuje trávenie aj chuť do jedla. Lieči dvanástnikové vredy aj podráždený pankreas.
Puškvorec obyčajný – silne horká chuť radí puškvorec medzi najlepšie „žalúdočné“ byliny. Uplatňuje sa pri liečbe pečene, žlčníka a žalúdka. Rozomletý a vysušený koreň puškvorca, okrem iného, zaháňa chuť na cigaretu. Stačí užiť trocha prášku na špičke čajovej lyžičky.
Zemežlč menšia – vňať zemežlče výborne vplýva na celý tráviaci trakt a zlepšuje chuť do jedla. Horčiny v nej obsiahnuté pôsobia povzbudivo na pankreas aj žalúdok, zlepšuje peristaltiku čriev.
Horec žltý – už názov hovorí o jeho silne horkej chuti. Je častou zložkou čajových zmesí na dobré trávenie. Vynikajúci pri žalúdočno-črevných problémoch, neobsahuje triesloviny, nezaťažuje žalúdok.
Rasca lúčna – bylinka, ktorú dostaneme v každom obchode aj v niekoľkých obmenách. Vynikajúci prostriedok na uvoľnenie vetrov pri kŕčových tlakoch v bruchu a nafukovaní. Výborne dezinfikuje tráviacu sústavu. Je vhodné ju pridávať do jedál alebo si urobiť šálku rascového čaju (1 ČL na 2 dl vody). Čaj je vhodný aj pre dojčiace matky, jeho účinky sa prenášajú mliekom aj na dieťatko.
Mäta pieporná – trvácna bylinka, ktorá povzbudzuje trávenie a tvorbu žalúdočných štiav. Je to bylinka, doslova, objavená na problémy súvisiace s nevoľnosťou – či už ide o tehotenskú, cestovateľskú nevoľnosť alebo nevoľnosť pri problémoch s trávením po jedle. Uvoľňuje kŕče, koliky a zmierňuje plynatosť, zastavuje hnačky.
Rumanček kamilkový – nenahraditeľná bylinka pri žalúdočných problémoch, kŕčoch a kolikách, pri zlom trávení a črevných poruchách. Zmierňuje prejavy hnačky.
Púpava lekárska – bylinka, ktorá je neprávom považovaná v trávnikoch za burinu. Horčiny obsiahnuté v púpave pomáhajú pri tráviacich ťažkostiach a povzbudzujú chuť do jedla.
Pestrec mariánsky – ostropestrec zlepšuje trávenie, pomáha pri vylučovaní tráviacich enzýmov. Pomáha telu pri odbúravaní toxínov a antibiotík (pestrec začneme užívať najskôr 2 týždne po doužívaní antibiotík).
Ak nemáte možnosť bylinky si nazbierať, väčšinu z nich zakúpite v sušenej forme tu.