Tinktúra na bradavice a kurie oká

Čudovala by som sa, ak by sa nevyskytli aspoň u jedného člena v každej rodine. Často skúšame najrôznejšie recepty a rady z internetu a nakoniec končíme aj tak v ordinácii, kde si bradavice nechávame vypaľovať. Skúste ešte predtým silu prírody - tinktúru zo zázračnej bylinky. 


Budeme potrebovať:

  • 200 ml bieleho alkoholu
  • 70 g lastovičníka, najlepšie čerstvého (vňať, kvietky aj koreň)
  • 5 kvapiek čajovníkového éterického oleja. Odporúčam od tejto slovenskej značky.

Tinktúra na bradavice a kurie oká 3

  

Postup:

  1. Do nádoby vložíme nakrájané časti celej rastliny. Pri krájaní z nej vyteká žltá tekutina, preto pracujte v rukaviciach a pri manipulácii použite napríklad papier na pečenie.
  2. Pokrájaný lastovičník zalejeme alkoholom tak, aby bol celý ponorený v alkohole.
  3. Odložíme na slnečné miesto a necháme macerovať 3 – 6 týždňov. Každý deň pretrepeme, aby sa nám bylinky nezlepili a alkohol sa dostal všade. Každý deň sa bude farba tekutiny meniť.
  4. Po uvedenom čase scedíme, pridáme čajovníkový éterický olej a uchovávame v uzatvárateľnej nádobke v chladničke.

 

Tinktúra na bradavice a kurie oká 2

 


Kurie oko aspoň raz denne potierame vatovou tyčinkou namočenou v tinktúre.

Bylinkové tinktúry tvoria dôležitú súčasť mojej domácej lekárničky. Ide o jednoduchú metódu uchovávania liečivých látok z bylín v alkohole. Tinktúra je jedným z najsilnejších liečiv, pretože mnohé látky obsiahnuté v rastlinách nie sú (alebo iba veľmi málo z nich) rozpustné vo vode. Bylinkový čaj preto nikdy nebude takým silným liekom ako tinktúra. Alkohol je, navyše, prirodzený konzervačný prostriedok, takže pri dodržaní istých pravidiel máte úspech zaručený.

 


podpis bylinkar_1