Sirup zo smrekových výhonkov

Na jar, kedy začínajú smreky vyháňať bledozelené výhonky, je čas sa s prírodou ŠETRNE o ne podeliť. Môžete si z nich vyrobiť smrekový sirup (podobný je možné kúpiť aj v lekárni, ale čo je doma, to sa počíta :) )

Do veľkého zaváraninového pohára vrstvíme mladé smrekové výhonky a prekladáme ich trstinovým (alebo bielym) cukrom doplna.

Zatvoríme viečkom alebo celofánom a gumičkou, aby nám do sirupu nenapadal prach a necháme na svetlom stanovišti pôsobiť cca 2 týždne.

Počas tejto doby uvidíme ako sa cukor topí a nasáva do seba šťavu z výhonkov. Po tejto dobe sirup scedíme, aj smrekové výhonky dobre vytlačíme. Sirup odložíme do sklenej uzatvárateľnej nádoby a uskladníme v chladničke, kde vydrží až do zimy.

 

Ak chcete sirup ešte vylepšiť, odporúčam pridať aj skoroceľové listy. Obe bylinky rozpúšťajú hlieny a uľahčujú vykašliavanie.

 

Môj tip: Natrhané smrekové výhonky nechajte najskôr voľne rozložené na papieri, aby mali šancu z nich vyjsť všetky chrobáčiky. Ušetríte si tým robotu a im život :)

 

skorocelovy sirup

 

Viac o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás nájdete v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Obsahuje množstvo receptov na ich spracovanie, výrobu rôznych produktov do vašej domácej lekárničky aj pre krásu tela.  A tiež moje osobné rady a tipy pri zbere a kombinácii byliniek a prípravu zdravej medicínky .