Hydratačný balzam na pery

Balzam na pery z domácej produkcie je rozhodne lepší ako ten, ktorý sa predáva v drahých obaloch v drogérii. Jednak preto, že ním šetríte životné prostredie, keďže pri jeho výrobe môžete siahnuť na nádobku z toho už využívaného. Ale hlavne presne viete, z čoho sa skladá a teda čo počas dňa doslova "zlížete" zo svojich pier. Prezradím vám recept na ten môj obľúbený, ktorého konzistencia nie je ani príliš hutná a nie je ani nepríjemne mastný. Oceníte ho celoročne, ale najmä v zime, kedy má každé obliznutie pier za následok ich vysušenie a popraskanie.

 

Ingrediencie:

* bambucké maslo, najlepšie bio panenské (malo by mať farbu bledej kávy a príjemnú orieškovú vôňu)

* kakaové maslo (najlepšie ak ho dostane v bio kvalite, malo by voňať ako čokoláda)

* včelí vosk (ideálne z domácej produkcie alebo včelí vosk najvyššej kvality určený pre farma priemysel na výrobu liečiv)

* príchuť podľa svojich predstáv (kvalitná škorica, vanilka, kakao, esenciálny olej určený na vnútorné použitie)

 

Postup:

Všetky ingrediencie  roztopte na miernom ohni nad parou. Rozhodne nie nad priamym ohňom, aby ste jeho jednotlivé zložky neupražili. Po roztopení naplňte do malých nádobiek (nájdete u mňa v ponuke) a nechajte stuhnúť. V prípade pridania silice ju používam tesne pred naliatím do nádobiek - používam najmä levanduľová a amyrisovú silicu, ktoré sú upokojujúce a najmä amyris je skvelý na suchú a podráždenú pokožku a jeho vôňa je doslova vianočná :) A potom si ho už uložte do kabelky, na váš pracovný stôl, do obľúbenej zimnej bundy a používajte podľa potreby. Jeho úžasná prírodná vôňa sa vám určite zapáči :) Verím, že tento bude viac ako akékoľvek bio prírodné balzamy na pery z komerčnej siete.

 

balzam-na-pery-recept

 

Viac o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás nájdete v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Obsahuje množstvo receptov na ich spracovanie, výrobu rôznych produktov do vašej domácej lekárničky aj pre krásu tela.  A tiež moje osobné rady a tipy pri zbere a kombinácii byliniek a prípravu zdravej medicínky .