Ako si doma vyrobiť píling a ktoré bylinky a oleje do neho pridať

Píling prospieva každej pokožke, bez ohľadu na vek. Kúpiť si ho môžeme aj v obchode spolu s dávkou farbiva a umelej vône, avšak za nemalý peniaz. Lepšie je pripraviť si ho podľa môjho receptu.

 

Píling je neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o telo, pomáha odstraňovať odumreté bunky, prekrvuje pokožku a hlavne nás krásne a voňavo rozmaznáva. Navyše, môžeme relaxovať aj pri jeho kreatívnej príprave a využiť tak časť nasušených byliniek aj na skrášlenie svojej fyzickej schránky.

Pred tým ako začneme je dôležité zvoliť si tie správne bylinky a oleje, ktoré chceme do pílingu pridať, aby sme dosiahli ten správny účinok. 

 

Odporúčam tieto bylinky a oleje:

Bylinky:

 • na uvoľnenie a upokojenie: okvetné lístky ruže, nechtík, kvety levandule, medovka, ľubovník, fialka
 • na rany, ekzémy a na liečbu pokožky: dubová kôra, ovsené vločky, konope, borák, arnika horská, harmanček, praslička, rozmarín

  2_2

 

Éterické oleje:

 • akné, strie, celulitída, protizápalové vlastnosti: amyris, citronela, elemi, geránium, grapefruit, pačuli, santal
 • reuma, svalová únava: borievka, gáfrovník, jedľa, kosodrevina, rozmarín, vetiver
 • uvoľnenie, relax, upokojenie: elemi, levanduľa, santal.

Silice zakúpite TU.

 

3 ktoré éterické oleje 4 ktoré oleje

 

Oleje

 • mandľový – prírodný antioxidant, spomaľuje starnutie buniek, vyživuje a spevňuje pokožku
 • sezamový – má ochrannú funkciu proti slnečnému žiareniu aj nepriaznivému a veternému počasiu, regeneruje pokožku tela
 • arganový – dokonale hydratuje pleť, vypína ju, zmierňuje vrásky, dobre sa vstrebáva.
 • levanduľový – pôsobí upokojujúco na pokožku, vhodné aplikovať po dlhom slnení, pri vyrážkach (môžete si ho pripraviť podľa návodu v tejto knihe)
 • konopný – vynikajúco pôsobí na kožné problémy ako akné, psoriáza, ekzém
 • šípkový – má regeneračné účinky na pokožku, zmierňuje pigmentové škvrny na pokožke a má prirodzený ochranný faktor (môžete si ho vyrobiť podľa receptu na prípravu pleťového oleja v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady)
 • pupalkový – je náročnejší na domácu prípravu, nakoľko sa vyrába lisovaním semien pupalky. Kvalitný, za studena lisovaný olej si však môžete kúpiť. Je výborný na hojenie kožných chorôb a rán

 

Oleje zakúpite TU.

 

Recept na kávový píling

Budeme potrebovať:

 • Väčšiu nádobu na miešanie.
 • Hrubú zložku (mletú kávu, hrubozrnnú soľ, cukor, ovsené vločky a pod.).
 • Éterické oleje.
 • Olej lisovaný za studena, vhodný na pokožku (šípkový, avelánový, kokosový).
 • Sušené bylinky podľa ich účinku (na liečbu alebo relaxáciu).

 

1_1

Recept si môžete zapísať do svojho Bylinkára, aby ste ho mali vždy po ruke :)

  

Postup:

Nebojte sa zarobiť si píling do väčšej misy na dlhší čas, určite ho miniete skôr, ako by mal šancu sa pokaziť. :)

 1. Do misy dáme najskôr hrubú zložku. Milujem kávový píling, hoci kávu nepijem, jej vôňa mi však vzpruží telo aj myseľ a dokonale ma naštartuje do nového dňa. Najlepšie je, ak si kávu môžeme zomlieť doma tak, ako nám to vyhovuje. Na píling budeme potrebovať klasickú čiernu zrnkovú kávu. Ak si kúpime už zomletú kávu, jej zrniečka môžu byť príliš jemné a píling nebude mať požadovaný efekt. Ak máte kožné problémy – ekzémy, alergiu, psoriázu a pod., odporúčam ako základ ovsené vločky, ktoré pokožku upokojujú, prípadne morskú soľ, ktorá pôsobí na pokožku podobne ako kúpanie v mori.
 2. Do základnej zložky pridáme bylinky podľa aktuálnej potreby. Nasušené bylinky do tejto masy rozmrvíme tak, aby píling neobsahoval príliš veľké kúsky, ktoré nám z tela odpadnú skôr, ako splnia svoj účel.
 3. Do zmesi pridáme pár kvapiek éterického oleja v prírodnej kvalite, ktorý zmes prevonia. Má hojivý účinok na pokožku a terapeutický účinok má aj jeho aróma. Odporúčam vetiver, ylang, škoricu (tú môžete pridať aj vo forme prášku).
 4. Zmes dôkladne premiešame, aby sa prepojili všetky jej časti.
 5. Potom pridávame olej podľa potreby, až kým sa nevytvorí kašovitá olejovitá hmota, ktorá nie je drobivá ako piesok a môžeme ju nabrať prstami a votrieť do pokožky. Na pílingy používam kvalitné, za studena lisované biooleje. Cez pokožku prijímame 60% toho, čo na ňu aplikujeme, a preto buďme dôslední pri výbere.
 6. Takto pripravenú zmes premiestnime do dobre uzatvárateľnej nádoby, aby sa do nej v kúpeľni nedostala vlhkosť. Píling by strácal svoju štruktúru.

 


podpis kniha2