Jednoduché a rýchle sušenie byliniek, ovocia a zeleniny

Sušenie byliniek môže byť krásny, pomalý, možno priam terapeutický proces pokiaľ na to máte čas a priestor. :) Bylinky veľmi rada suším voľne zavesené v zimnej záhrade, kde krásne provoňajú priestor. Avšak niekedy na to nie sú vhodné podmienky. Vtedy siahnem po mojom najlepšom pomocníkovi. :)

 

Keď je suché počasie a mám k dispozícii dobre vetranú miestnosť, suším voľne - bylinky buď vo zväzkoch zavesené, alebo vodorovne na sitku / záclone, v chladnejšom počasí môže tiež pomôcť radiátor alebo rúra. Všetko o rôznych spôsoboch sušenia nájdete tu: Všetko, čo ste chceli vedieť o sušení byliniek.

Niekedy si však potrebujem trošku pomôcť a celý proces urýchliť. Vtedy siahnem po infračervenej sušičke, ktorá je už roky mojim obľúbeným pomocníkom. :)

Bylinky sa v nej usušenia už za niekoľko hodín. Volím vždy nízke teploty a to odporúčam aj vám, ak uvažujete nad kúpou sušičky, uistite sa, či je možné nastavovať teplotu a či mriežky, na ktorých sú rozložené bylinky, nie sú z plastu

Inteligentné sušičky, dokonca, sledujú vlhkosť sušených plodín, a tak sa nestane, že niektoré druhy budú presušené, kým iné ešte vlhké. V sušičke suším aj bylinkové vňate – kôpor, ligurček, petržlenovú vňať. Keď používam na varenie koreňovú zeleninu z domáceho zdroja, vňať nechám vysušiť a pripravím si tak zásobu na zimu.

 

infracervena-susicka-yden-ci-ir-d5-9

Infračervená sušička z vitarian.sk teraz so zľavou 10% s použitím kódu Bylinky1

 

Sušičku využívam samozrejme aj na sušenie ovocia a zeleniny. Túto sezónu sme mali prebytok rajčín, ktoré boli popraskané od dažďa a bolo nutné ich rýchlo spracovať, aby nezhnili. Sušené rajčiny sú u nás veľmi obľúbené, preto som ich nakrájala, naukladala do sušičky, posypala oreganom, zapla na automatický režim a kľudne som mohla utekať z domu za inými povinnosťami.

Automatické sušenie má veľkú výhodu, že sa o sušenie po zapnutí už vôbec netreba starať. Netreba prehadzovať jednotlivé poschodia, nestane sa, že jedno je ešte vlhké druhé už presušené. Sušička si sama koriguje vlhkosťa rovnomerne ju vyrovnáva.

 

          20220823_135952      20220823_141302   Dizajn bez názvu-7

 

Večer po príchode domov som rajčiny len vybrala, naložila do pohárikov, a zaliala olivovým olejom. Bohužiaľ mi chýbala čerstvá bazalka a rozmarín, môžete tiež pridať cesnak. Odporúčam ich potom držať v chlade, kde olej jemne stuhne.

Používame ich bežne cez rok do rizota, do šalátov alebo len tak na čerstvý chlebík. :)       

 

                    Dizajn bez názvu-8     Dizajn bez názvu-9

 


podpis bylinkar_1