Skorocel kopijovitý - prvá pomoc v prírode aj vo vašej lekárničke

Ranky, problémy s dýchaním alebo tráviace ťažkosti? S tým si raz dva poradí úžasný skorocel kopijovitý, z ktorého listov si môžete vyrobiť účinný sirup alebo tinktúru. Povedzme si o tejto liečivej bylinke viac.

 

skorocel-kopijovity – web

 

Popis

Odolná bylina, ktorú môžete nájsť aj v diere na betónovom chodníku. Trvalka s listami vyrastajúcimi z prízemnej ružice, so stonkami dlhými niekoľko desiatok centimetrov, zakončenými valcovitým bielym kvetom. Má kopijovité pozdĺžne listy (oproti skorocelu väčšiemu, ktorý má dlaňovité listy). Vyskytuje sa bežne v prírode aj v záhrade medzi zeleninou.

 

Aké účinky má skorocel?

Skorocel esteticky obzvlášť nevyniká, to však nemožno povedať o jeho liečivých účinkoch. Zaraďuje sa medzi chladivé a vysušujúce byliny (je dobrý na mokvajúce a hnisajúce rany), sliz v skoroceli má blahodarný účinok na zápaly sliznice ústnej dutiny a hrtana. Využíva sa pri liečbe kašľa a zápaloch dýchacích ciest, preto býva súčasťou sirupov proti kašľu. Rada ho kombinujem s ďalšími podpornými bylinkami, ako sú napr. tymian, podbeľ či prvosienka. Pozrite si môj recept na prípravu zeleného smoothie. Vo forme šťavy a čaju sa používa pri liečbe žalúdočných vredov. Semená majú laxatívny účinok!

 

Obdobie zberu: júl - august

 

Ktoré časti rastliny zberáme

Listy: Zbierame ich za suchého slnečného počasia a sušíme na dobre vetraných miestach, pretože majú tendenciu rýchlo hnednúť. Dávame si pozor, aby sme zberali iba zdravé, nenapadnuté listy. Uskladňujeme na tmavom mieste mimo dosahu svetla. Listy používame v čerstvom stave na okamžité ošetrenie drobných rán alebo ich odšťavujeme. Sušené sa používajú pri príprave domácich liečiv.

 

Sirup zo skorocelových listov

Budeme potrebovať:

  • skorocelové listy (nazbierame ich na jar ešte pred kvitnutím)
  • cukor

 

Postup:

Listy skorocelu preberieme, umyjeme, vysušíme a navrstvíme do veľkého zaváraninového pohára. Jednotlivé vrstvy presypávame cukrom, ktorým ukončíme aj poslednú vrstvu. Pohár uzavrieme a necháme na svetlom mieste odpočívať 4 – 6 týždňov. Listy spolu s cukrom začnú púšťať šťavu, občas je potrebné pohárom potriasť, aby na stenách pohára nezostali prilepené listy, ktoré by mohli začať plesnivieť. Po uvedenom čase listy precedíme, dobre vytlačíme aj šťavu z listov a uskladníme ich v uzavretom pohári v chladničke. Užívame pri katare dýchacích ciest 1 PL 2-krát denne.

 

Tinktúra zo skorocelu

Pripravuje sa z listov a je určená pre pacientov so syndrómom dráždivého čreva a pri gastritíde, refluxe, zápale žalúdka. Užívame 5 ml 3-krát denne.

 

skorocel-tinktura – web

 

Zaujímavosť

Skorocel sa dával v minulosti do topánok proti bolestiam nôh.

 

Môj tip

Pri bodnutí hmyzom, uštipnutí mravcom a pod. je skorocel najrýchlejší pomocník v prírode, zmierňuje totiž príznaky uštipnutia. Ak jeho listy pošúchame medzi prstami, naruší sa ich štruktúra a pustia šťavu, ktorá upokojuje pokožku. Pomliaždený list si môžeme priložiť na boľavé miesto.

 

Viac o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás nájdete v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Obsahuje množstvo receptov na ich spracovanie, výrobu rôznych produktov do vašej domácej lekárničky aj pre krásu tela.  A tiež moje osobné rady a tipy pri zbere a kombinácii byliniek a prípravu zdravej medicínky.