Aloe vera - účinky a použitie

Aloe vera je prameň života a večnej mladosti. Viete prečo by ste tento púštny zázrak mali mať doma? Nielen, že je aloe nenáročný sukulent, ktorý vydrží bez vašej pozornosti aj počas dvojtýždňovej dovolenky. Stane sa aj vzácnou domácou lekárničkou, ktorá vám poslúži hneď ako sa zo spomínanej dovolenky vrátite spálení. :)

 

Aké účinky má aloe vera?

Aloe vera je silne protizápalová a antibakteriálna rastlinka, je to prírodné antimykotikum, dobre pôsobí na všetky defekty pokožky – akné, jazvy, strie, popáleniny (od slnka, ohňa). Gél, ktorý sa nachádza vo vnútri listov, má upokojujúce a hydratačné účinky, lieči afty, zápaly v ústnej dutine, regeneruje črevnú mikroflóru, chuťovo je osviežujúci a často sa využíva v zdravej kuchyni.

Ktoré časti rastliny zberáme?

Listy „zberáme“ počas celého roka podľa potreby, alou však nesušíme. Používame ju čerstvú alebo z nej vyrábame ďalšie liečivá a kozmetiku.

Listy sú silne dužinaté, ak zabudneme alou poliať, hneď sa to na nich odzrkadlí, sú scvrknuté, ale vďaka tomu, že je to húževnatá a odolná bylinka, dokážeme ju prebrať k životu takmer v každom stave. Listy používam najradšej čerstvé – na popáleniny alebo ako večernú masku. Odrežeme si list, z jednej strany ho zbavíme šupky a takto upraveným listom hladíme pokožku tváre a dekolt. Pokožka na tvári bude po chvíli úplne napnutá a list zostane ako mokrý vechtík. Pokožka podľa potreby nasaje vlhkosť z listu. Podobne je to aj v prípade, ak list priložíme na popáleninu alebo iný kožný defekt a necháme ho pôsobiť. Po pár minútach vidíme, že list rýchlo stráca objem a tekutina z neho vsakuje do pokožky. Pokožku, ošetrenú takouto večernou maskou, nakoniec umyjeme a aplikujeme pleťový olej, ktorý sme si vyrobili z byliniek – napríklad pleťový olej z fialiek.

 

 

aloe-vera-babickine-bylinky

 

Čo si môžeme z aloy pripraviť?

V kuchyni: Listy bez šupky používame na prípravu nápojov a smoothies.

Nápoje: Dužinu z aloy vera pridávame do smoothies a do odšťavených detoxikačných nápojov. Samotnú šťavu si môžete aj zakúpiť, odporúča sa užívať 60 ml denne, vyskúšajte túto.

Tinktúra: Pripravuje sa z celého nasekaného listu. Pri pomalom trávení a nedostatočnej chuti do jedla sa podáva 2-krát denne 10 kvapiek.

Balzam na pery: Je výborný na popraskané pery a tvoriace sa kútiky. 

Pleťová maska: Listy môžeme reznou ranou aplikovať na pokožku, na jej najrôznejšie defekty; buď priamo alebo gél skombinovať napríklad s levanduľovou alebo čajovníkovou tinktúrou, ktoré upokojujú pokožku a liečia hnisajúce akné. Dužina aloy upokojuje a zmierňuje príznaky pásového oparu. Vyskúšajte si pripraviť gél podľa môjho receptu.

Aloe vera gél si môžte aj zakúpiť - odporúčam tento s vysokým obsahom aloe.

 

 

Môj tip na prečisťujúce smoothies

Listy aloy (presnejšie šupka a časť tesne pod ňou) majú laxatívny účinok. Ak si chcete urobiť prečisťujúce smoothies, pridajte do neho list aj so šupkou. Ale len v prípade, ak máte taký zámer. Pri nápojoch s obsahom aloy v predajnej sieti sa tohto účinku báť nemusíte, pridáva sa do neho iba samotná dužina. :)

 


 

podpis kniha2