Olej z nádchovníka

Nádchovník alebo po česky rýmovník je veľmi nenáročná bylinka, ktorá rastie skoro u každého doma v kvetináči. Má veľmi intenzívnu vôňu. Je podobná mäte alebo pepermintu. Pomáha uvoľňovať dýchacie cesty, opuchnuté sliznice, rôzne zápaly a katary dýchacích ciest. Lístočky si môžete natrhať do čaju alebo pripraviť olej. 

olej z nadchovnika 1

 

Recept na olej z nádchovníka 

Budeme potrebovať len dve suroviny, a to spomínanú bylinku a kvalitný, za studena lisovaný olej. Napríklad sézamový, konopný, púpalkový alebo olivový olej. 

Lístky nádchovníka si natrháme do pohára a zalejeme olejom tak, aby boli všetky lístočky ponorené. Olej je prírodný konzervant, preto už nemusíme nič ďalšie pridávať. Necháme macerovať cca 2 týždne na slnečnom mieste. Po dvoch týždňoch olej zlejeme. 

olej z nadchovnika 3_1

Tento olej môžete natierať na hrudník už pri prvých príznakoch nádchy alebo chrípky, ak máme opuchnuté sliznice alebo sa nám ťažšie dýcha. 

A jeden môj bylinkový tip na záver: Lístky nádchovníka si dajte do vreckovky a silice, ktoré sú v tejto bylinke vám ju krásne prevoňajú. 


Chceli by ste poznať viac takýchto receptov, tipov a ďalších užitočných infošiek o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás? Nájdete ich v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Okrem toho, v knihe nájdete aj moje osobné rady a tipy na zber, či prípravu zdravej medicínky.