Olej z nádchovníka

Nádcha býva často prvým príznakom, že na nás "niečo lezie". Je fajn mať vždy po ruke liečivo, ktoré nám pomôže uvoľniť dýchacie cesty a opuchnuté sliznice. Týmto liečivom je olej z nádchovníka bez konzervačných látok, zhotovený rýchlo, jednoducho, len z dvoch ingrediencií.  

 

Nádchovník alebo po česky rýmovník je veľmi nenáročná bylinka, ktorá rastie skoro u každého doma v kvetináči. Má veľmi intenzívnu vôňu. Je podobná mäte alebo pepermintu. Pomáha uvoľňovať dýchacie cesty, opuchnuté sliznice, rôzne zápaly a katary dýchacích ciest. Lístočky si môžete natrhať do čaju alebo pripraviť olej. 

 

olej z nadchovnika 1

 

Recept na olej z nádchovníka 

Budeme potrebovať len dve suroviny, a to spomínanú bylinku a kvalitný, za studena lisovaný olej. Napríklad sezamový, konopný, púpalkový alebo olivový olej

Lístky nádchovníka si natrháme do pohára a zalejeme olejom tak, aby boli všetky lístočky ponorené. Olej je prírodný konzervant, preto už nemusíme nič ďalšie pridávať. Necháme macerovať cca 2 týždne na slnečnom mieste. Po dvoch týždňoch olej zlejeme. 

 

olej z nadchovnika 3_1

 

Tento olej môžete natierať na hrudník už pri prvých príznakoch nádchy alebo chrípky, ak máme opuchnuté sliznice alebo sa nám ťažšie dýcha. 

A jeden môj bylinkový tip na záver: Lístky nádchovníka si dajte do vreckovky a silice, ktoré sú v tejto bylinke vám ju krásne prevoňajú. 


podpis kniha2