Za toto sa vám vaša pokožka v zime poďakuje

Zimné počasie dá našej pokožke zabrať. Aj v tomto období nám vedia pomôcť bylinky. Rumanček a nechtík sú skvelá prvá pomoc pri kožných problémoch, preto som si pre vás pripravila recept na môj obľúbený balzam na pery a liečivý nechtíkový krém na ruky.  

 

Recept na rumančekový balzam na pery

Rumanček lieči popraskané pery a drobné ranky na perách, ktoré môžu vznikať pri sychravom a mrznúcom počasí. Tento balzam na pery vás vďaka kvalitným ingredienciám určite zachráni.

Budeme potrebovať:

 

balzam na pery

 

Postup:

Tuhé časti roztopíme vo vodnom kúpeli, odstavíme a pridáme rumanček. Zmes zamiešame a necháme odstáť v chlade do ďalšieho dňa. Na druhý deň masu ohrejeme opäť vo vodnom kúpeli, aby sa roztopila, a ešte tekutú nalejeme do pripravenej nádobky.

Ak získame väčšie množstvo balzamu, môžeme ho použiť aj ako hutný telový balzam, ktorý sa bude topiť pri styku s pokožkou. Odporúčam ho aplikovať na mokrú pokožku po sprchovaní.

 

Recept na liečivý nechtíkový krém 

Nechtíkovú masť môžete použiť pri širokej škále kožných problémov – od popraskaných chodidiel, cez suché lakte až po akné, ekzémy a jazvy.

Budeme potrebovať:

  • 500g bravčovej masti
  • 2 šálky kvetov nechtíka

 

nechtikovy krem 1

 

Postup:

Do 500 g rozpustenej bravčovej masti dáme 2 šálky sušených alebo čerstvých kvetov nechtíka lekárskeho (môžu byť len okvetné lístky alebo aj celé súkvetia so zelenými kalichmi). Premiešame a odstavíme, aby sa masť nezačala pripekať. Nádobu zakryjeme a odložíme na 24 hodín na chladnejšie miesto.

Na druhý deň zmes v hrnci znovu zahrejeme tak, aby nedošlo k varu. Opäť odstavíme a zopakujeme postup z predchádzajúceho dňa. Takto 3-krát zahrejeme a 3-krát schladíme a dosiahneme to, že účinné látky sa z nechtíka dostanú do masti. Po poslednom zohriatí kvety precedíme cez gázu alebo jemné sitko, masť zlejeme do vhodnej, najlepšie sklenej nádoby a uschováme v chlade.

Masť je prírodný konzervačný prostriedok a udrží túto mastičku v najvyššej kvalite minimálne po celý nasledujúci rok. Precedené kvety rozhodne nevyhadzujte! Ak máte kŕčové žily alebo len unavené nohy, priložte si ich na postihnuté miesta a previažte obväzom. Nechajte pôsobiť, najlepšie cez noc.

Ak si chcete pripraviť nechtíkový krém vo vegánskej verzii, odporúčam namiesto masti použiť panenské bambucké maslo vysokej kvality (shea butter). Postup je rovnaký ako v recepte s bravčovou masťou. Krém bude menej mastný a bude mať aj jemnejšiu vôňu.


podpis kniha2