Recept na výrobu bylinkovej kúpeľovej soli

Ak si radi vychutnávate relax vo vani všetkými zmyslami, alebo by ste bylinky radi využili na detoxikačné kúpele nôh, pripravte si vlastnú kúpeľovú soľ s bylinkami. Jej príprava je jednoduchá, hravá a zvládnu ju aj deti. Navyše, je to aj krásny, ručne robený darček, ktorý môžete niekomu venovať. 

 

Do kupovaných kúpeľových solí sa pridáva zvyčajne aj parfum a farbivo. V prípade môjho receptu parfum nahradia prírodné esenciálne oleje a farbivo úplne vynechávame. Pokožka aj tak nemá oči, takže nevie, akú farbu má voda, v ktorej sa kúpe a tak ako vždy, aj v tomto prípade som za prírodné riešenia. :)

 

Budeme potrebovať:

 • Hrubozrnnú soľ (vo vode sa roztápa pomalšie ako jemná)
 • Sušené bylinky
 • Esenciálne oleje, pár kvapiek podľa množstva soli (kúpite tu)
 • Olej – ako nosič silice a hydratačná zložka na vyživenie pokožky
 • Bavlnené vrecúško

 

Kúpeľová soľ Babičkine bylinky 2

 

Postup:

 1. Vo väčšej nádobe zmiešame hrubozrnnú soľ, ktorá sa netopí tak rýchlo ako jemná, takže môže byť zároveň aj vhodným pílingom.
 2. Pridáme bylinky, majú byť dokonale vysušené, aby soľ od nich nezvlhla. Pomer bylín a soli je 1 : 1. Bylinky vyberám podľa účinku, aký očakávam. Na relaxačný kúpeľ sú vhodné kvety levandule, medovka a lupene ruží.
 3. Kvety a vňať rozmrvíme, ale nič nepokazíme ani väčšími kúskami.
 4. Soľ s bylinkami v nádobe dobre premiešame.
 5. Vôňu aj liečebný účinok môžeme umocniť esenciálnymi olejmi, ktoré sú vhodné na vonkajšie použitie a nespôsobia alergickú reakciu, napr. levanduľa, grapefruitová silica (vhodná aj pri eliminácii celulitídy) alebo kajeputová silica, ktorá dobre účinkuje pri ochoreniach kože.
 6. Je dobré pridať do pripravovanej zmesi aj olej, ktorý pokožku ešte lepšie zvláčni, odporúčam ricínový, ktorý hojí pooperačné rany a drobné jazvičky. Kúpite tu.
 7. Takto pripravenú zmes uskladníme v pohári, kde vydrží aj niekoľko mesiacov – soľ túto zmes prirodzene zakonzervuje. Potom je už na nás, či máme pri kúpeli radi, ak okolo nás plávajú lupene ruží a kvietky levandule, alebo tesne pred kúpeľom vložíme potrebné množstvo bylinkovej soli do bavlneného vrecúška a ponoríme ho do vane s vodou. Pri tomto postupe nemusíme po kúpeli vyberať z vane zvyšky byliniek.

 


podpis kniha2