O mojej vášni (rozhovor pre Katalogzdravia.sk)

Babičkina záhrada je kásna stránka plná skvelých rád a tipov, ako si bylinkami ,,okoreniť’’ život a v prípade potreby si ich vhodnou kombináciou pomôcť. Nebolo to tak dávno, čo Miriam, autorka stránky dostala nápad ľuďom sprostredkovať vlastné zápisky o bylinkách a babské recepty. Dnes už sú výrobky z eshopu www.babickinazahrada.sk pre mnohých súčasťou ich životného štýlu. Rozhodli sme sa s Miriam urobiť interview a odhaliť vám jej bežný deň a čo všetko nám príroda ponúka…

Miriam, priznám sa, myšlienka Vašej stránky ma úplne ,,dostatala’’. Dnes, keď si mnoho detí myslí, že sa potraviny rodia v obale na regáloch obchodov, sa snažíte ľudom sprostredkovať prírodný pohľad na svet a návrat k tomu, čo tu pre nás je a odpradávna bolo. Aký bol hlavný dôvod, medzník pre Vaše rozhodnutie vydať sa cestou propagácie mocnej sily prírody?

Dôvod, pre ktorý sme sa rozhodli začať meniť náš spôsob života boli deti a najmä časté choroby našej najstaršej. Pravidelne sme sa vracali k doktorke s rovnakými problémami a otázkami a nikdy sme neodišli spokojní a vyliečení. Rýchlo som pochopila, že je to len také “plátanie” a ak si nepomôžeme sami, tak nám nikto skutočne nepomôže. Začala som sa zaujímať viac o prírodnú liečbu a tiež o to, prečo sú deti choré aj 6x do roka, prečo zomiera stále viac mladších a mladších ľudí, prečo stúpa počet alergií, srdcovo-cievnych ochorení atď. Veľa som čítala, začala som si veci dávať dokopy a chápať, čo je dobré a čo nie.
Na otázku, prečo som sa rozhodla propagovať moje poznatky a skúsenosti aj ostatným sa mi odpovedá ťažko, pretože sa to ťažko vysvetľuje a málokto to chápe :) Jednoducho mi to prišlo zhora – zrazu – v jednom okamihu (bez akýchkoľvek plánov) ako vec, ktorú musím začať robiť :)

 

Ako reagovali ľudia na Vašu stránku?

Na začiatku fungovania Babičkinej záhrady bola len facebooková stránka a ani sa mi nesnívalo, že by mohla prerásť do webovej stránky, do e-shopu alebo dokonca kamennej predajne. Na FB sa okolo Babičkinej záhrady vytvorila od začiatku silná komunita rovnako zmýšľajúcich ľudí, ktorí si navzájom radili a vymieňali informácie o zdravej výžive. Ľudia boli doslova lační po zdravých receptoch a storakom využití byliniek pri liečbe alebo v kuchyni. Prijímali každý tip a článok veľmi pozitívne a boli vďační.

Ozaj krásny príklad toho, ako môže najskôr iba ,,malá’’ myšlienka prerásť do niečoho veľkého a veľmi prínosného. Odlišoval sa pôvodný koncept Vašej stránky od obsahu, ktorý má dnes?

Napriek tomu, že sa stále vyvíja tak ako aj ja, myslím, že si “drží” svôj pôvodný koncept :) Podeliť sa o moje skúsenosti, rady, nápady a niekedy aj názory na kontroverzné témy v oblasti zdravia.

Doma máte tri deti a domáce zvieratká a popritom sa venujete podnikateľskej činnosti. Ako to všetko zvládate?

 

P1230847

 

Niekedy ťažko, ale s fantastickým manželom po boku sa dá všetko :) Nie som žiadna superžena :), sú dni, kedy sa dá skĺbiť všetko a sú dni kedy dobieham na všetky strany… Ale ja tento adrenalín milujem! Mať toho veľa pre mňa nie je záťaž, ale výzva. Naopak musím sa skôr učiť duševne oddychovať, lebo hlava mi pracuje aj vtedy, keď telo relaxuje:)

Prezraďte nám, ako vyzerá Váš bežný deň?

Ako bežný deň pracujúcej matky. Ráno som “povolaním mama” – máme tri dievčatá, takže ráno riešime výber oblečenia a druh účesu trojmo :) a ide sa do škôlky a školy. Potom nasleduje moje druhé povolanie “Babičkina záhrada” – odchádzam do obchodíku, kde mám zároveň kanceláriu a nasleduje pracovný kolotoč – pomôžem kolegyniam s e-shopovými objednávkami, stretávam sa so zákazníkmi, ktorí sa u nás radi zdržia aj hodinku a preberieme všetko nové od poslednej návštevy (túto časť práce mám najradšej), navštevujem nových dodávateľov (najlepšie priamo v ich výrobni, na farme a pod. – túto časť práce tiež milujem :)), Počas dňa komunikujem so zákazníkmi na predajni aj fanúšikmi na FB, vediem poradňu zdravia, odpovedám na otázky, píšem články, pripravujem recepty na stránku, riešim marketing, propagáciu a spolupráce. Denne sa u mňa v obchode tiež stretne babinec mne blízkych ľudí, z ktorých sa každý iným spôsobom venuje zdravému životu a vymýšľame, čo nové by sme pre ľudí ešte mohli urobiť, sprístupniť, čo ich naučiť a hlavne ako :) Po práci sa opäť stávam mamou – ideme s deťmi na korčule, bicykel, prechádzku, plávanie, turistika, – čokoľvek, len nech sa hýbeme. Víkedny trávime od jari do jesene v prírode – na salaši, ranči, kopcoch, jarmokoch, akciách a veľmi si to užívame!

Dali si Vaše deti ,,povedať’’ a vedú zdravý životný štýl?

To sa inak ani nedá, keď vyrastajú v rodine, kde sa to točí okolo zdravej stravy, štiav, smootie, domácich receptov, byliniek. Dve mladšie dcéry Eliška (3) a Natálka (5) si to až tak neuvedomujú, pride im to normálne. Najstaršia Barborka (10) už chápe, že robíme niektoré veci inak ako ostatní a lepí sa to na ňu viac ako si uvedomuje.
(Keď nedávno zbadali vákuovo zabalenú slaninu, tak sa čudovali, prekvapene do toho strkali prstom a nechápavo sa pýtali :” A to je čo?” ) :)

Čo ľudí v oblasti byliniek zaujíma najviac a ktoré produkty najčastejšie nakupujú?
Teší ma, že ľudia už nesiahajú po bylinkách len preto, že ich k tomu doženú zdravotné problemy. Čím ďalej tým viac sa stávajú pre nich súčasťou bežného dňa. Zaujímajú sa o ich využitie, spracovanie, uskladnenie a hlavne sa vždy potešia dobrému, zdravému, jednoduchému , rýchlemu a lacnému receptu alebo tipu. Tie najjednoduchšie veci sú najlepšie a platí to tak aj v tomto prípade. Sú odvážni a neboja sa skúšať, aj čo sa týka hotových výrobkov z obchodu. A nie je nič lepšie ako keď povedia alebo napíšu “konečne zabralo” alebo “to je hotová závisloť, aká je tá vec dobrá!“ :)

 

P1230187

 

Je leto. Obdobie, kedy vyhľadávame výrobky u UV faktorom a rôzne krémy na suchú pokožku. Veľa sa písalo aj o škodlivosti kozmetiky s UV faktorom. Mamičky hľadajú aj v tejto oblasti zdravú alternatívu pre ich deti. Vedeli by ste nám dať tip na zdravú kozmetiku s ochranným UV faktorom?

Stále nemám pocit, že sa dostatočne píše o škodlivosti väčšiny kozmetiky na našom trhu (aj tej s UV faktorom). Ak by to tak bolo, tak ľudia by ponuku takejto kozmetiky ignorovali a tlačili by tým výrobcov do stále prírodnejších zložiek, ktoré sú pre naše telo prirodzené. Každý zodpovedný rodič nemávne nad podobnými informáciami rukou, ale otočí nádobu s opaľovacím krémom a každú zložku krému/oleja/mlieka, ktorej nerozumie, napíše do google a dozvie sa všetko potrebné. Za seba odporúčam ochranu v najčistejšej forme – a to sú prírodné za studena lisované oleje. Sú určené aj na vnútorné použitie a to nám dáva istotu, že nám neublížia ani pri styku s pokožkou. Oleje s najvyšším UV faktorom sú obľúbený avelánový olej alebo olej z malinových semien, tiež šípkový olej, ktorý navyše obmedzuje tvorbu pigmentových škvŕn. Svoju úlohu splní tiež mrkvový olej pri použití zvonku aj zvnútra. Oleje poskytnú dostatočnú ochranu, samozrejme za predpokladu, že sa nebudeme opekať na slnku 3 hodiny počas obeda :)

V ,,kurze‘‘ sú aj rôzne repelenty na odpudzovanie komárov a hmyzu. Dokážeme si prírodou pomôcť aj v tejto oblasti?

Samozrejme a dokonca lacno, rýchlo a jednoducho :) Aby nás neotravovali komáre počas večerného sedenia na terase, stačí si vysadiť v blízkosti posedenia levanduľu, tymián alebo citrónovú trávu – obsahujú éterické oleje, ktoré sú niekoľkonásobne účinnejšie ako chemické repelenty. Pomôže tiež to, ak si na stôl položíte tanierik, v ktorom je nakrájaný citrón na kolieska spolu s alpou, v ktorej sme nechali na 24 hodín lúhovať klinček (korenie). Pri pobyte v prírode a prechádzkach v lese sa zase môžeme účinne brániť voči kliešťom domácim repelentom. Do levanduľovej vody (čistý destilát levanduľových kvetov, ktorý nájdete aj v našom e-shope) zamiešate pár kvapiek esenciálneho oleja rozmarínu, citronely alebo levandule v kvalite Natural, ktoré je možné aplikovať aj na telo, nielen do aromalámp. Takúto zmes dáme do fľaštičky s rozprašovačom a aplikujeme na telo alebo oblečenie. Tento repelent je vhodný aj pre deti. Ak použijeme čajovníkovú silicu, vyhubíme aj vši, ale to by už bolo na samostatný článok :)

Keďže je obdobie dovoleniek, mnohých by zaujímalo, aké prírodné liečivá by sme nemali zabudnúť zobrať so sebou na cesty?

Prvé miesto má u nás aromaterapia, ktorá sa ľahko balí, prenáša aj aplikuje. Napr. levanduľová silica v spreji – je to prírodné sedatívum, vhodná je na upokojenie, pri aklimatizácii a zlom spánku, používame ju na všetky druhy popálením od spálenín od slnka, cez opálenie ohňom či žehličkou – vďaka rýchlej aplikácii sa vám nevytvoria bolestivé pľuzgiere. Propolisová tinktúra pomôže pri prvých bolestiach hrdla, tiež pri aftoch a infekciách, ktoré sa objavia najmä v cudzine. Kvapky z kapucínky, ktorá lieči vnútorné zápalové stavy (napr. zápal močových ciest – častý problem detí, ktoré strávia celý deň v bazéne) a samozrejme švédske kvapky – to je liek takmer na všetko od bolestivých uší až po bolenie brucha. Bylinkárka Mária Treben ich vo svojej knihe o bylinkách spomína vyše 100x takmer pri každom probléme :)

 

P1230198


Aké produkty, prekvapenia ešte pre priaznivcov Vašej stránky chystáte? Na čo sa môžeme tešiť?

Čo sa týka produktov, hovorím, že základ má každý v záhrade a na lúke. Najväčší obsah jedálnička by mala tvoriť surová potrava, nie je to žiadna veda. Do konca roka však rozšírime sortiment výrobkov hlavne o potraviny , ktorými si môže človek spestriť a doplniť svoj zdravý ovo-zel jedálniček od raňajok až po večeru , bude to bio, raw a tzv. čisté potraviny.
A prekvapenia ? Tých mám plnú hlavu, neustále rozmýšľam nad tým, ako skvalitniť ľuďom život, ako ich naučiť žiť zdravšie, ako im uľahčiť prechod na nechemické potraviny, ako sa zbaviť závislostí… dúfam, že leto bude v mojej hlave plodné a ja prinesiem na jeseň opäť niečo nové pre tých, ktorí sa chcú k sebe chovať zodpovedne

Na záver nám ešte prezraďte, akým mottom sa v živote riadite?

Žiadnym :) Jednoducho si chcem len šťastne žiť.

Ďakujem za krásny a inšpiratívny rozhovor :)

 

Viac o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás nájdete v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Obsahuje množstvo receptov na ich spracovanie, výrobu rôznych produktov do vašej domácej lekárničky aj pre krásu tela.  A tiež moje osobné rady a tipy pri zbere a kombinácii byliniek a prípravu zdravej medicínky .