Čas na jedlé kvety (časopis Dobré jedlo)

(prepis článku)

 

„Ak ste ich doteraz ignorovali, túto jar máte šancu na radikálnu zmenu,“ vyzýva skúsená bylinkárka Miriam Latečková.

Sladké či slané?

Jedlé kvety možno rozdeliť do dvoch základných kategórií:

1. Prírodne aromatické, sladkasté a silne voňavé sa hodia skôr do sladkých jedál, ako sú zmrzliny, sorbety, zákusky, torty, smoothie, pudingy či kaše.

2. Neutrálne, korenisté, možno až štipľavé kvety zachutia viac v nátierkach, šalátoch, no veľmi pasujú aj k mäsu a zelenine.

jedle kvety pouzitie

 

AKO JEDLÉ KVETY ZBIERAŤ A SKLADOVAŤ

– Zbierajte iba čisté a nepoškodené kvety (zdravé, nenapadnuté nejakou chorobou), ideálne na miestach, kde sa nerobili chemické postreky. Týka sa to najmä kvetov z trávnikov a ovocných stromov.

– Jedlé kvety zoženiete už aj v obchodnej sieti, najčastejšie ako jednodruhové alebo mix. Najväčšiu radosť však urobia dopestované vo vlastnej záhrade či v kvetináči

– Kvety majú v sebe najviac aromatikých silíc okolo obeda. Zbierajte ich však tesne pred servírovaním alebo ich uchovávajte v chladničke – najlepšie v nádobke s mokrou kuchynskou servítkou. Vďaka nej si zachovajú vlhkosť.

–  Kvety nemusíte umývať, lebo sa zdeformujú a okvetné lístky zlepia. Túto prácu urobí príroda sama v podobe rannej rosy.

 

jedle kvety - pouzitie

PREČO JEDLÉ KVETY SKÚSIŤ?

„Kvety jahôd, fialiek, sirôtky či prvosienky sú na jar dostupné všade okolo nás a úplne zdarma. Ozvláštnia každý nápoj, zákusok, šalát, hocaké všedné jedlo. Prekvapíte nimi deti a zapôsobíte ako hostitelia.“

 

KAM S JEDLÝMI KVETMI? DO KTORÝCH JEDÁL SA HODIA?

 

Do šalátov - kvety pažítky a lucerky, tiež chuťovo výrazná aksamietnica

Do dezertov - kvety levandule, fialky, sirôtok, kvety všetkých ovocných stromov, jahodové kvietky v bielej aj ružovej farbe, kvety ruže (okrasnej aj šípkovej) vo všetkých farbách - najmä voňavé odrody

K mäsu, rybám - všetky farby kvetov kapucínky aj so zeleným kalichom, ďatelinové kvety, kvety hluchavky

Do polievok - najmä kvety nechtíka. Čerstvými lupienkami bez zelených častí posypte akúkoľvek polievku. Ak máte rôzne farby nechtíka – od žltej po tmavooranžovú, na tanieri vytvoríte farebné divadlo.

Do čajov - kvety všetkých bylín – slez, echinacea, divozel, materina dúška, kvety vlčieho maku, rumančeka, kvety topinambura... Na zjemnenie bylinkovej chuti zase kvety ruže či levandule.

Do sirupov - Známe kvety púpavy, levandule, ibišteka či echinacey.

 

jedle kvety

Radšej pozor!

„Opatrní s jedlými kvetmi by mali byť najmä alergici na peľ. Aj ostatným však odporúčam pred servírovaním kvetov vytrhnúť piestik, na ktorom je zachytené najväčšie množstvo peľu,“ radí Miriam.

 

ŠPECIÁLNY TIP

„Milujem používať jedlé kvety
 v zime, ked je ovocia a zeleniny z našich záhrad v komore už pomenej. Preto kvietky počas leta vložím do nádobiek na ľad a zalejem ich destilovanou vodou. Krásne priezračné kocky s kvietkami vnútri potom pridávam do studených nápojov.“ 

 

---

MIRIAM LATEČKOVÁ

bylinkárka

Už roky využíva dary prírody pri alternatívnej liečbe a zdravom varení. Aj preto založila webovú stránku o babských radách, receptoch s rozumom a vedie tiež ozdravné detoxikačné pobyty.

 

jedle kvety - pouzitiejedle kvety - pouzitie

 

Viac o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás nájdete v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Obsahuje množstvo receptov na ich spracovanie, výrobu rôznych produktov do vašej domácej lekárničky aj pre krásu tela.  A tiež moje osobné rady a tipy pri zbere a kombinácii byliniek a prípravu zdravej medicínky .