Časopis Zdravie Špeciál

V najnovšom vydaní časopisu Zdravie Špeciál (v predaji od 24. marca do júla 2022) nájdete rady, ako zabojovať s nepríjemnými prejavmi menopauzy pomocou byliniek. Výkyvy nálad, návaly tepla či nočné potenie. Na bylinky sa môžu ženy obrátiť nielen počas cyklu, ale aj v období prechodu.

Azda najznámejšou bylinkou na „ženské problémy“ je alchemilka. Ide o liečivku, ktorá je naozaj širokospektrálna. Pomáha pri zápaloch vaječníkov aj bolestivej menštruácii. Vhodné je ju používať v období prechodu aj keď sa snažíme otehotnieť.

Na prípravu čaju potrebujeme jednu čajovú lyžičku sušenej byliny, zalejte horúcou vodou a nechajte lúhovať 5 až 10 minút. Okrem teplého nápoja sa môže využiť na sedací kúpeľ. V menšej nádobe vhodnej na sedenie zalejeme za hrsť sušenej byliny horúcou vodou. Po desiatich minútach lúhovania ešte dolejeme do nádoby vodu tak, aby sme dosiahli teplotu tela, prípadne teplejšiu. Sedací kúpeľ aplikujeme dva- až trikrát do týždňa počas 20 minút alebo kým nám voda nevychladne.

                                                        Snímka1


Jednou z najsilnejších bylín plnej fytoestrogénov je ďatelina lúčna. Pomáha pri návaloch tepla, nočnom potení, zmenách nálady a nevoľnosti, čo patrí k častým prejavom menopauzy. Nemusíte si z nej pripraviť iba nálev, ďatelina má jedlé kvietky, ktoré môžeme využívať ako súčasť liečby tak, že ju používame v kuchyni, na ozdobenie a dochutenie šalátov či iných jedál.

Samozrejme, ju vieme využívať aj vo forme tinktúry, ak chceme, aby užívanie bolo pravidelné a efekt silnejší,“ dodáva. Siahnite po nej aj vtedy, ak ste unavené či podráždené, ďatelina vás povzbudí.

 

Šalvia lekárska výrazne znižuje potenie v menopauze. Pomáha i pri kvasinkových infekciách a zápaloch. Podporuje činnosť metabolizmu.

Ľubovník bodkovaný pomôže, ak ste začali mať pochmúrne myšlienky. Trápi vás smútok, úzkosť, strach alebo nespavosť. Je to prírodné antidepresívum, ktoré zároveň zlepšuje krvný obeh. Keďže zvyšuje citlivosť na slnko, hrozia vám pigmentové škvrny. Počas jeho užívania vynechajte opaľovanie aj solárium.


Koreň ploštičníka strapcovitého ovplyvňuje funkciu žliaz, ktoré produkujú hormóny, a tým pomáhajú nastoliť hormonálnu rovnováhu v organizme. Znižuje návaly tepla, nočné potenie aj pošvovú suchosť. Regulujú koncentráciu dopamínu v mozgu, čím pozitívne ovplyvňujú psychiku. Pôsobia aj na vstrebávanie vápnika a spomaľujú osteoporózu, zlepšujú močovo-pohlavné problémy.

 

                                                             Snímka

 

Naparovanie

Niektoré bylinky je dobré využiť aj na kúpeľ. Pomerne málo známe je naparovanie, keď sa v bylinnom kúpeli nesedí ale naparujeme sa zospodu. Na takúto procedúru nám postačí hrniec, ktorý si dáme pod stoličku s dierou namiesto sedacej časti alebo si jednoducho kvokneme nad hrniec, v ktorom horúcou vodou zalejeme zmes byliniek.

Takéto naparovanie podľa druhu bylín zvlhčuje sliznice pri vaginálnej suchosti, krásne uvoľňuje pred pôrodom, lieči výtoky a zrelaxuje. Pri tejto domácej procedúre s horúcou vodou si však dajte pozor, aby ste sa nepopálili. Bylinky vhodné do takéhoto kúpeľa sú napríklad kvety ruže,malinový list, angelika, nátržník.

 

Viac sa dočítate v časopise Zdravie Špeciál apríl 2022.

 


 

Viac o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás nájdete v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Obsahuje množstvo receptov na ich spracovanie, výrobu rôznych produktov do vašej domácej lekárničky aj pre krásu tela. A tiež moje osobné rady a tipy pri zbere a kombinácii byliniek a prípravu zdravej medicínky.