Rozdiel medzi dúškou tymiánovou a dúškou materinou

Dúška tymiánová, dúška materina a rozdiel medzi nimi

 

Na prednáškach a kurzoch sa často stretávam s otázkou ako je to s tými dúškami, ktorá je ktorá a aký je medzi nimi rozdiel.

V niektorých herbároch sa dúška materina a dúška tymiánová označujú ako jedna bylina, v iných nájdeme charakteristiku oboch. A pri ďalších zdrojoch, ktoré spomínajú najznámejšie slovenské bylinky je spomenutá iba jedna z nich akoby druhá neexistovala.  Dôvodov, prečo je taká rozporuplná charakteristika a pomenovanie týchto dvoch byliniek je hneď niekoľko:

 

duska tymianova

* Patria do rovnakej čelade

* Ich hlavný názov v latinčine je Thymus a teda sa obom ľudovo hovorí tymián

* Obe byliny sú si veľmi veľmi podobné. Najväčší rozdiel medzi nimi je vidieť pod zemou. Dúška materina má jeden hlavný koreň a dúška tymiánová strapaté vlásočnicové korene, inak sú takmer rovnaké ich kvietky vo farbách od bielej, cez ružovú až po fialovú a rovnaké majú aj listy. Dúšku materinu nájdeme častejšie vo voľnej prírode, dúšku tamiánovú skôr v domácom prostredí. Dúška materina má jemné byľky, dúška tymiánová skôr drevnaté.

* Ich vôňa, obsahové látky a s tým súvisiace účinky sú veľmi podobné

Prvá zmienka o dúške tymiánovej je spred 4000 rokov, charakteristiky a účinky dúšky materinej nachádzame po prvýkrát okolo 10.st.

 

Viac o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás nájdete v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Obsahuje množstvo receptov na ich spracovanie, výrobu rôznych produktov do vašej domácej lekárničky, kuchyne aj pre krásu tela.  A tiež moje osobné rady a tipy pri zbere a kombinácii byliniek a prípravu zdravej medicínky .