Rozdiel medzi dúškou tymiánovou a dúškou materinou

Na prednáškach a kurzoch sa často stretávam s otázkou, ako je to s tými dúškami, ktorá je dúška tymiánová a ktorá materina? A aký je medzi nimi rozdiel? Uznávam, je to mätúce. :) Poďme si tieto bylinky teda rozobrať.

 

V niektorých herbároch sa dúška materina a dúška tymiánová označujú ako jedna bylina, v iných nájdeme charakteristiku oboch. A pri ďalších zdrojoch, ktoré spomínajú najznámejšie slovenské bylinky je spomenutá iba jedna z nich, akoby druhá neexistovala. Dôvodov, prečo je taká rozporuplná charakteristika a pomenovanie týchto dvoch byliniek je hneď niekoľko. 

 

duska tymianova

 

Podobnosti bylín:

* Patria do rovnakej čelade

* Ich hlavný názov v latinčine je Thymus a teda sa obom ľudovo hovorí tymián

* Obe byliny sú si veľmi veľmi podobné

* Ich vôňa, obsahové látky a s tým súvisiace účinky sú veľmi podobné

 

Aký je teda ich rozdiel?

Najväčší rozdiel medzi nimi je vidieť pod zemou. Dúška materina má jeden hlavný koreň a dúška tymiánová strapaté vlásočnicové korene, inak sú takmer rovnaké ich kvietky vo farbách od bielej, cez ružovú až po fialovú a rovnaké majú aj listy.

Dúšku materinu nájdeme častejšie vo voľnej prírode, dúšku tamiánovú skôr v domácom prostredí. Dúška materina má jemné byľky, dúška tymiánová skôr drevnaté.

Prvá zmienka o dúške tymiánovej je spred 4000 rokov, charakteristiky a účinky dúšky materinej nachádzame po prvýkrát okolo 10.st.

 


 

podpis kniha2