Ako liečiť deti bylinkami

 

Bylinky sú vynikajúca forma prírodnej liečby a bola by škoda nevyužiť ich aj pri liečbe detí. Nemusíme s nimi však začínať hneď vo forme čajíkov a sirupov. Detské telo môžeme privykať na ich vôňu a účinok aj formou aromaterapie, ktorú považujem za ten najlepší spôsob liečby u detí.

 

Aromaterapia (od 3. mesiaca)  

Aromaterapia je liečba vôňou a môžeme ju aplikovať už v prvých mesiacoch života dieťaťa. Inhalácia by mala byť úplne prirodzená a nenásilná. Nezabúdajme, že zmysly detí sú citlivejšie ako naše a vnímajú ich intenzívnejšie. Dokážu rozoznať vôňu matky a preto nie je vhodné im narúšať tieto zmysly pár týždňov po narodení  inými vôňami.

Vyberajme éterické oleje v kvalite natural bez dráždivých syntetických vôní, najlepšie jednozložkové. Začnime s jednou kvapkou kvalitnej silice. Na tento účel môžeme použiť mokrú vreckovku, na ktorú kvapneme silicu, alebo ešte lepšie keramickú doštičku, do ktorej olej vsiakne a pomaly a postupne sa uvoľňuje.

Neodporúčam používať v detskej izbe otvorený oheň v aromalampe. Vreckovku alebo doštičku nemusíme nechávať rovno pri hlavičke dieťaťa, stačí ju nechať kdekoľvek v priestore a myslieť na to, že čo my cítiť nemusíme, dieťa vníma určite.

 

aromaterapia deti

 

Na liečbu aromaterapiou odporúčam:

Levanduľová silica – pri problémoch so zaspávaním, nepokojom, nervozitou, keď si dieťa nevie nájsť „miesto“, pri zlých snoch a strachoch

Feniklová silica – pri kolikách, plynatosti a podpore trávenia

Tymiánová silica – dobre dezinfikuje priestor v ktorom sa nachádza pacient, má výrazné účinky proti vírusom a baktériam

Bergamotová silica – pri infekciách dýchacích ciest, má protizápalové a hojivé účinky

 

naparovanie deti

 

Bylinkové kúpele  (od 3 mesiaca)

Kúpele sú ďalšia cesta zoznamovania detí s vôňou a účinkami byliniek. Využiť ich môžeme pri liečbe ekzémov, pri vydráždenej pokožke od plienky aj nervozite. V prípade kúpeľov stačí pridať do obvyklého množstva vody šálku s pripraveným bylinkovým čajom (1 čl na 3 dcl, precediť). Bylinku voľte jednozložkovú, aby ste vedeli odsledovať prípadnú reakciu dieťaťa na podávané bylinky.

 

Odporúčané bylinky do kúpeľa:

Kôra z dubu – ekzémové ochorenia pokožky

Medovka – nespavosť, kŕče

Levanduľa – upokojenie, pri strachu zo škôlky a zmenách

Pupalka – suchá, podráždená pokožka

 

 

Masáže bylinkovými olejmi ( od 2 mesiaca)

Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, pokožka absorbuje údajne až 60% toho, čo na ňu nanesieme. Aj keby to malo byť len 10%, rozhodne by sme mali vyberať kozmetiku (a zvlášť pre dieťa s obozretnosťou). Liečivé maste sa tešia veľkej obľube práve preto, že cez póry pokožka absorbuje aj látky, ktoré byliny obsahujú. Využiť to môžeme práve pri liečbe detí. V tomto prípade môžeme použiť ako základ za studena lisovaný kvalitný olej – napr. mandľový, argánový a pod. do ktorého dáme na 1 dcl oleja 5 kvapiek vybraného esenciálneho oleja. Aplikujeme do vlhkej pokožky, aby sa olej lepšie vstrebal.

 

Feniklová silica – kŕče, bolesti bruška, zastavené vetry (aplikujeme na bruško)

Levanduľová silica – upokojenie, ľahšie zaspávanie, dobrý spánok (na celé telo)

Kosodrevinová silica – pri bolesti svalov a kĺbov (napr. keď dieťa rýchlo rastie)

Pozn: masáže vynechajte pri zápalových procesoch a horúčkach

 

výroba pleťového oleja

 


podpis mama